Podwodny klej kukurydziany

Łatwy do uzyskania klej, który zyskuje na wytrzymałości w kontakcie z wodą, może znaleźć zastosowanie w medycynie, budownictwie, kosmetologii, a nawet... rekonstrukcji raf koralowych - informuje pismo "ACS Applied Materials & Interfaces".

Uzyskiwany z niedrogich substancji pochodzenia naturalnego i w wyniku nieskomplikowanego procesu klej opracowali naukowcy z Purdue University (USA). Pod wpływem zanurzenia w wodzie lub wilgoci wykonane za pomocą tego kleju połączenie staje się mocniejsze.

Nowy klej otrzymywany jest z zeiny (podobnego do glutenu białka, które występuje w kukurydzy) oraz kwasu garbnikowego. Zdaniem twórców klej można jeszcze udoskonalić, a jego zastosowania mogą być bardzo różnorodne.

Prof. Gudrun Schmidt i jej współpracownicy z Purdue University przeprowadzili eksperymenty z podwodnym klejem na różnych powierzchniach i w różnych roztworach, w tym wodzie morskiej, solance, wodzie z kranu i wodzie dejonizowanej.

"Co ciekawe, rodzaj roztworu nie ma dużego wpływu na właściwości kleju, ale rodzaj podłoża już tak - powiedziała Schmidt. - Dodatkowym nieoczekiwanym rezultatem był wzrost siły wiązania w czasie pod wpływem wody, odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych klejów opartych na pochodnych ropy naftowej. Początkowa przyczepność pod wodą była silniejsza w porównaniu z przyczepnością na stole laboratoryjnym, co sugeruje, że woda zwiększa przyczepność kleju pod wodą."

"Klej można bardzo łatwo wytworzyć w laboratorium lub poza nim, w każdym miejscu na świecie" - zaznaczyła prof. Schmidt. Jak wskazała, inne zespoły opracowują kleje naśladujące substancje stosowane przez małże, pąkle, ostrygi i inne morskie zwierzęta, aby przylegać do dna morskiego i innych mokrych powierzchni, jednak tamte preparaty są w pełni syntetyczne.

Więcej informacji w artykule źródłowym (https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsami.3c04009).

Paweł Wernicki

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg