Genewa: sztuczna inteligencja ma służyć życiu ludzkiemu, a nie je kontrolować
Sztuczna inteligencja Pixabay

Genewa: sztuczna inteligencja ma służyć życiu ludzkiemu, a nie je kontrolować

VATICANNEWS.VA

publikacja 08.05.2024 15:34

Użycie sztucznej inteligencji w administracji i zarządzaniu, w wojskowości czy rozwoju kultury – m.in. takie tematy poruszano wczoraj w Genewie na dyskusji panelowej zorganizowanej przez tamtejszą stałą misję Watykanu przy ONZ oraz Fundację Caritas in Veritate.

W wydarzeniu wzięli udział, fizycznie i online, np. dyplomaci, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, naukowcy czy działacze społeczni. Temat spotkania brzmiał: „Sztuczna inteligencja, etyka i wspólne dobro”.

Podkreślano m.in. powagę zachowania ostatecznej ludzkiej instancji przy podejmowaniu różnych decyzji, konieczność zgłębienia specyficznych różnic między inteligencją sztuczną a naturalną. Ponadto zwrócono uwagę na kwestie zapewnienia zrównoważonego rozwoju w omawianej materii wszystkim krajom, a nie tylko najbogatszym. Dokonywane w kwestiach technologicznych wybory powinny ostatecznie służyć polepszeniu życia ludzkiego, a nie jego ograniczeniom czy nałożeniu na nie większej kontroli.

W podsumowującym wystąpieniu abp Ettore Balestrero podkreślił więc konieczność włączania w rozwój sztucznej inteligencji podstawowych wartości inkluzywności, przejrzystości, bezpieczeństwa, sprawiedliwości, prywatności i niezawodności.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona