WHO: Znaczny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową

HIV, wirusowe zapalenie wątroby i infekcje przenoszone drogą płciową w dalszym ciągu stanowią poważne wyzwania dla zdrowia publicznego na całym świecie i są przyczyną 2,5 miliona zgonów każdego roku, donosi Światowa Organizacja Zdrowia.

Liczba nowych przypadków syfilisu wśród osób w wieku od 15 do 49 lat wzrosła w 2022 r. o ponad milion, osiągając w skali globalnej osiem milionów zachorowań. Liczba samych zgonów związanych z syfilisem wyniosła ok. 230 tys.

Największy wzrost zakażeń odnotowano w obu Amerykach oraz Afryce.

Raport ostrzega, iż wzrost liczby chorób przenoszonych drogą płciową wraz z niewystarczającym spadkiem liczby nowych zakażeń HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby, w skali globalnej zagraża założeniom zdrowotnym stanowiącym część celów zrównoważonego rozwoju (SDG).

W ocenie dyrektora generalnego WHO, Tedrosa Ghebreyesusa, rosnąca liczba przypadków syfilisu budzi poważne obawy, choć „na szczęście nastąpił istotny postęp na wielu innych frontach, w tym w przyspieszaniu dostępu do artykułów zdrowotnych o kluczowym znaczeniu, w tym diagnostyki i leczenia”.

Syfilis, obok rzeżączki, chlamydii i rzęsistkowicy, jest jedną z czterech uleczalnych chorób przenoszonych drogą płciową, które łącznie odpowiadają za ponad milion infekcji dziennie.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków syfilisu odnotowano podczas pandemii Covid-19.

Nowe dane z 2023 r, z 87 krajów, wskazują również na wzrost częstości występowania rzeżączki o podwyższonym poziomie oporności na  środki przeciwdrobnoustrojowe.

W 2022 r. zgłoszono również około 1,2 mln nowych przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu B i prawie milion nowych przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Szacunkowa liczba zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby wzrosła z 1,1 mln w 2019 r. do 1,3 mln w 2022 r. pomimo skutecznych narzędzi zapobiegania, diagnozowania i leczenia.

Tymczasem liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła z 1,5 miliona w 2020 r. jedynie do 1,3 miliona w 2022 r.  

Wg danych WHO znacznie wyższy wskaźnik rozpowszechnienia wirusa HIV niż w populacji ogólnej występuje ​​w pięciu kluczowych grupach - wśród mężczyzn mających stosunki seksualne z mężczyznami, wśród osób przyjmujących narkotyki dożylnie, pośród osobach świadczących "usługi" seksualne, u osób transpłciowych oraz pośród osób przebywających w więzieniach i innych zamkniętych placówkach.

Liczba zgonów związanych z HIV nadal pozostaje wysoka. W 2022 r. odnotowano ich 630 tys., z czego 13 procent dotyczyło dzieci w wieku 15 lat i młodszych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg