Faktoria otwarta

W Pruszczu Gdańskim zakończyły się ośmioletnie prace nad rekonstrukcją jedynej w Polsce faktorii handlowej leżącej na końcu historycznego szlaku bursztynowego. O tym, że przebywali tu obywatele imperium rzymskiego, świadczą liczne znaleziska archeologiczne: monety, kobiece ozdoby, m.in. brązowe bransoletki i ozdobne naramienniki czy misy.

Reklama

Te i podobne przedmioty stanowiły – od I do V w. po Chr. – zapłatę za skarb, jaki Rzymianie wywozili z nieprzyjaznych dla nich północnych terenów zamieszkałych przez „ludy barbarzyńskie”. Chodzi oczywiście o bursztyn zwany w imperium sucinum lub z greckiego elektrum, bo zawierał w sobie zaklęty ogień.

W faktorii ekspozycja archeologiczna mieści się w tzw. chacie wodza. Tam też znajdują się najnowsze nowinki techniczne, m.in. dotykowe ekrany, które zainteresują nawet największego malkontenta historii. W chacie bursztynnika pokazana jest technika obróbki „złota północy”.

Projekt kosztował 8 mln zł, z czego 3 mln pochodzą ze środków miasta. W trakcie otwarcia swoje umiejętności pokazywali rzymscy żołnierze z XXI Legionu Rapax, a także rzymscy gladiatorzy. Obecny na otwarciu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Nowak podkreślił, że Bronisław Komorowski zamierza odwiedzić faktorię przy najbliższej możliwej okazji. Także minister edukacji Katarzyna Hall wyraziła nadzieję, że faktoria handlowa stanie się unikalnym miejscem interesującej edukacji nie tylko dla uczniów województwa pomorskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • ikk
  15.09.2009 21:00
  Po stronie izraelskiej zginęło 10 żołnierzy i 3 cywili. - od kul własnej armii - ładna zbrodnia na ludzkości, ale komunikat brzmi proporcjonalnie, skoro wszyscy są winni i popełnili zbrodnie na ludzkości to nikt nie jest winny.

 • jan
  15.09.2009 21:33
  Obserwując w mediach co wyrabia Izrael z Palestyńczykami, mam ochotę krzyczeć, że Hitler prowadził tylko wojnę prewencyjną i żadnego holokaustu nie było.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama