Wisła. Ptasi rekonesans
Rekonesanse rozpoczynały się w Sandomierzu. Bogdan Myśliwiec

Wisła. Ptasi rekonesans

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 21.07.2022 15:29

Grupa wodniaków, przyrodników przez dwa dni prowadziła rekonesans wiślanych brzegów i wysp.

Jego celem było rozpoznanie miejsc lęgowych ptaków, wśród których są gatunki rzadko występujące. Eksploracja została podzielona na dwa odcinki - od Dymitrowa Małego do Sandomierza i od Sandomierza do Zawichostu, które w dużej mierze pokrywały się z obszarem objętym ochroną Natura 2000.

- Pomysł zrodził się podczas rozmów osób związanych z koalicją Napędzani Wisłą, czyli grupą pasjonatów urzeczonych jej niezwykłością, przyrodą i historią, którzy postanowili zrobić coś na rzecz jej ochrony. Zgłosiliśmy nawet mały grant "Razem dla Wisły" do programu "Działaj Lokalnie", zakładający przeprowadzenie rekonesansu doliny Wisły od Dymitrowa Małego do Zawichostu w celu zorientowania się w gatunkach ptaków, występujących na tym obszarze - informuje Krzysztof Pitra, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Uczestnicy rekonesansu nawiązali kontakt z Fundacją Ptasie Horyzonty, która w przyszłości ma ich wesprzeć w przeprowadzeniu inwentaryzacji ptaków mających swoje siedliska w dolinie Wisły.

- Celem eksploracji było nie tylko rozeznanie w gatunkach, ale przede wszystkim w miejscach ptasich lęgów, które chcielibyśmy chronić poprzez oznakowanie, by w ten sposób osoby korzystające z Wisły, wypoczywające nad nią zachowały ostrożność i nie przepłaszały dorosłych osobników. Gdyż opuszczone przez rodziców pisklęta skazane są na niechybną śmierć - wyjaśnia Janusz Wepsięć z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły i jednocześnie Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

Podczas wyprawy udało się zaobserwować wiele interesujących gatunków ptaków, w tym czaple siwe, czaple białe, kormorany, liczne gatunki kaczek, mewy, rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne, zimorodki, tracze nurogęsi, bociany czarne. Prawdziwym rarytasem okazał się ostrygojad, ptak, który w głębi lądu jest bardzo rzadko spotykany.

Dużym i głównym zagrożeniem dla tych ptaków, a zwłaszcza dla lęgów jest człowiek, co zazwyczaj wynika ze zwykłej nieświadomości.

- Gatunki, które zaobserwowaliśmy, często na gniazdowanie wybierają wiślane wyspy. Niekiedy turyści, wędkarze lubią na nich zatrzymywać się na wypoczynek, w ten sposób zakłócając czas lęgowy, przepłaszają dorosłe osobniki, nie mając zupełnie świadomości, że w pobliżu mogą być gniazda z pisklętami - mówi J. Wepsięć. - Chcemy poprzez kampanię edukacyjną pokazać miejsca występowania kolonii ptaków i uwrażliwić osoby mogące potencjalnie znaleźć się w ich pobliżu, by je omijały - dodaje.

Dwudniowy rekonesans był pierwszym krokiem w działaniach zmierzających do chronienia rzadkich gatunków ptaków. Kolejne zaplanowane są na przyszły rok.

Koordynatorem wniosku "Razem dla Wisły" był Uczniowski Klub Sportowy Siedleszczany.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..