Nowi członkowie załogi na ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz dotarł w piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z astronautami, którzy uzupełnili jej załogę do pełnego sześcioosobowego stanu, zmniejszonego w następstwie nieudanego startu statku zaopatrzeniowego w sierpniu br.

Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanin Don Pettit i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną Holender Andre Kuipers dwa dni wcześniej wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. O godzinie 16.19 czasu polskiego ich statek zacumował do stanowiącego część ISS modułu Rasswiet.

Przybysze dołączyli do amerykańskiego dowódcy stacji Dana Burbanka oraz rosyjskich kosmonautów Antona Szkaplerowa i Anatolija Iwaniszyna, którzy przebywają na ISS od listopada.

Przez ostatnie trzy miesiące na stacji orbitalnej znajdowała się przeważnie tylko niepełna załoga. Było to skutkiem wstrzymania przez Rosjan startów rakiet nośnych Sojuz po tym, gdy 24 sierpnia jedna z nich zawiodła w trakcie wynoszenia na orbitę statku zaopatrzeniowego Progress.

Jak ustaliło dochodzenie, silnik górnego stopnia rakiety przestał działać w rezultacie zanieczyszczenia lub zatkania przewodu doprowadzającego paliwo. Po wzmocnieniu procedur inspekcji i kontroli jakości starty wznowiono 30 października.

Dzięki uzupełnieniu załogi do normalnego sześcioosobowego stanu ISS może powrócić do pełnego zakresu prac naukowych, w tym badań medycznych, eksperymentów fizycznych i obserwacji astronomicznych. Astronauci podejmą także przygotowania do przyjęcia pierwszego komercyjnego statku zaopatrzeniowego Dragon, którego start firma Space Exploration Technologies (SpaceX) zaplanowała na 7 lutego.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.