Wielkie koncerny wzbraniają się przed ponoszeniem kosztów ochrony planety - wynika z badania firmy EY - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Jak zauważa gazeta, prezydent Donald Trump w swoim przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział wyjście Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego z 2015 r., w którym rządy państw zgodziły się ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia C. powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej.
Zdaniem dziennika, Trump jest wyrazicielem oczekiwań wielkiego biznesu. Z badania EY (w którym wzięło udział 1400 firm z 51 krajów z 13 sektorów gospodarki) wynika, że koncerny lekceważą zagrożenia i dane naukowe w imię krótkoterminowych zysków.
"Mimo że zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla życia, a rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów, firmy nie zwiększają tempa procesu przechodzenia na gospodarkę zeroemisyjną" - czytamy w "Rz".
EY obliczył, że średni PKB dla 51 krajów objętych badaniem spadnie o 35 proc. do 2100 r., jeśli nie zostaną podjęte dalsze działania na rzecz klimatu.
"Wycofanie się USA z porozumienia paryskiego doprowadzi do wzrostu globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale może zwiększyć konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Decyzja ta budzi jednak obawy o długoterminowe skutki środowiskowe" - powiedziała, cytowana przez "Rz" Oliwia Komada, ekonomistka z Zespołu Analiz Ekonomicznych EY.
Tylko 41 proc. wielkich firm na całym świecie przyjęło plan łagodzenia zmian klimatu i to mimo tego, że globalne temperatury biją nowe rekordy - czytamy w gazecie.
Długofalowe badanie na ten temat opublikowało czasopismo "Neurology".
Umiały się więc przystosowywać do trudności lepiej niż myśleliśmy.
To kolejny etap w rywalizacji z firmą SpaceX Elona Muska w branży kosmicznej.
Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy.
Ćwiczenia siłowo-aerobowe i dieta wysokobiałkowa o niskim IG najlepsze w walce z otyłością
Pływające miasto ma być gotowe do 2027 roku. To innowacyjne rozwiązanie na Malediwach.
Japoński zespół zapowiada "nową erę" w wychwytywaniu dwutlenku węgla.
To ważny krok w kierunku molekularnych, mikroskopijnych maszyn.
Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem.