Małpy też lubią popatrzeć na konflikty

PAP

publikacja 17.07.2025 06:00

Podobnie jak ludzie, małpy są zainteresowane filmami przedstawiającymi konflikty, a także filmami, w których występują członkowie ich własnej grupy - informuje pismo "Animal Cognition".

Naukowcy z Ohio State University w Columbus (USA) pod kierunkiem prof. Elisabeth H.M. Sterck z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) przeprowadzili badania na makakach długoogonowych, aby ustalić, jakie treści oglądane na wideo najbardziej przyciągają ich uwagę. Okazało się, że podobnie jak ludzie, małpy lubią oglądać filmy przedstawiające agresję i takie, w których występują osobniki, które znają.

Autorzy badania pokazali dwuminutowe filmy 28 podzielonym na dwie osobne grupy makakom z ośrodka badawczego Biomedical Primate Research Centre w Rijswijk w Holandii.

Każdy makak oglądał wiele filmów przedstawiających małpy - z własnej grupy lub obce (należące do trzeciej, nieznanej widzom grupy). Każdy film przedstawiał małpy podczas jednej z czterech aktywności: konflikt, wzajemne iskanie, bieganie lub siedzenie. Badacze obliczyli, ile czasu małpy spędzały patrząc bezpośrednio na ekran i jakie były ich reakcje podczas oglądania.

Przy każdym wybiegu znajdował się korytarz z czterema przedziałami, w których małpy mogły oglądać filmy na laptopie. Małpy wchodziły tam z własnej woli i podczas oglądania dwuminutowych filmów były izolowane od innych osobników z ich wielopokoleniowej grupy.

Największą uwagę makaki zwracały na filmy przedstawiające konflikty między małpami. Mniej popularne były filmy przedstawiające bieganie, najmniej - iskanie i siedzenie.

Jak podkreślił prof. Brad Bushman, zarówno makaki, jak i ludzie wydają się być zainteresowani filmami o podobnej treści. "Zarówno ludzie, jak i makaki to zwierzęta społeczne, które mają fundamentalną potrzebę przynależności. Nic dziwnego, że oba gatunki są najbardziej zainteresowane treściami wideo, które mogą pomóc im w budowaniu relacji w grupie" - skomentował badacz.

Jak dodał, jest wiele badań wskazujących na popularność brutalnych filmów wśród ludzi. "Teraz mamy pewne dowody na to, że inne naczelne również mogą być zainteresowane konfliktami i agresją w filmach" - zaznaczył Bushman.

"Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens. Zarówno ludzie, jak i inne zwierzęta mogą być zaprogramowane do zwracania uwagi na agresję, ponieważ jest to reakcja adaptacyjna, która zwiększa szanse na przeżycie" - zwrócił uwagę.

Innym istotnym odkryciem było to, że makaki oglądały filmy z udziałem członków własnej grupy z większą uwagą niż te z udziałem obcych. "To wskazuje, że gromadzenie informacji społecznych o członkach grupy jest ważniejsze niż zdobywanie informacji o obcych" - podkreśliła prof. Sterck.

"Kiedy my, ludzie, oglądamy filmy, lubimy oglądać aktorów, których znamy - bardziej lubimy oglądać gwiazdy grające w dużych filmach niż aktorów, których nie znamy" - zaznaczył Bushman.

Co ciekawe, makaki o niższej pozycji w hierarchii i mniej agresywne zwracały na filmy większą uwagę niż inne.

"Dominujące osobniki mogą być bardziej pewne, że agresja ich nie dotknie - nie muszą tak bardzo zwracać uwagi na innych - wskazała Sterck. - Osobniki o niższej pozycji w hierarchii mogą stać się ofiarami agresji i może to być powód, dla którego zwracają większą uwagę na to, co inni robią na filmach".

Paweł Wernicki

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama

Reklama