Systemy Hawk-Eye (sokole oko) lub GoalRef, które mają pomóc sędziom w ocenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową, już od sierpnia tego roku mogą być używane w angielskiej Premier League. Potrzebna jest aprobata Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB).
Oba systemy okazały się najlepsze spośród ośmiu testowanych od listopada do grudnia 2011 roku. Tym samym zostały zakwalifikowane do dalszej fazy eksperymentów przez zajmującą się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry IFAB. W jej skład wchodzi czterech członków FIFA oraz po jednym angielskiej, walijskiej, szkockiej i irlandzkiej federacji. Decyzję podjęto podczas posiedzenia tej komisji w weekend w miasteczku Bagshot w angielskim hrabstwie Surrey.
Kolejne testy mają odbywać się od marca do czerwca bieżącego roku. Jeśli wypadną pomyślnie i systemy sprostają wymaganiom nałożonym przez IFAB, mają być wprowadzone do użytku. Ostateczna decyzja o ich przyszłości zapadnie 2 lipca (dzień po meczu finałowym Euro 2012) w Kijowie.
W przypadku akceptacji technologii, mogą one zostać zaadaptowane w Premier League już od początku przyszłego sezonu - w sierpniu. W tej sytuacji kluby będą miały tylko sześć tygodni na ich instalację na stadionach.
Elektroniczny system Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje on komputerową powtórkę obrazu. Używany jest w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, krykiet, snooker, siatkówka. GoalRef z kolei wykorzystuje pole magnetyczne. W przypadku gdy piłka ze specjalnie zainstalowanymi w niej czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzymuje elektroniczny sygnał.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.