Mongolski Wielki Mur?

Archeolodzy – m.in. dzięki aplikacji Google Earth - odkryli na pustyni Gobi nieznane dotąd fragmenty wielkiego muru – czytamy w majowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.

Odkrycia dokonała ekspedycja, na czele której stał William Lindesay – założyciel organizacji International Friends of the Great Wall, której głównym celem jest ochrona Wielkiego Muru przed zniszczeniami.

Odkrycie miesiąca – a za takie uznała je redakcja „Focus Historia” – komentuje na łamach miesięcznika dr Marta Żuchowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi Wielki Mur „zbudowano przede wszystkim po to, by zabezpieczyć północne granice państwa przed najazdami koczowniczych plemion”.

Ale czy stukilometrowy odcinek muru, znajdujący się na pustyni Gobi, to rzeczywiście niedokończony fragment chińskiego Wielkiego Muru? Może tak naprawdę został zbudowany przez Mongołów? Na rozkaz Ugedeja, syna Czyngis-chana, który chciał w ten sposób zatrzymać na swoim terytorium stada gazeli?

Więcej na ten temat w majowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.