Tajemnicze groby w żorskim kościele

Jakie tajemnice kryją podziemia żorskiego kościoła, do których ostatnie wejście zamurowano pół wieku temu? Na rozwiązanie zagadki przyjdzie poczekać jeszcze ok. miesiąca - dowiadujemy się z "Dziennika Zachodniego". Badania prowadzą specjaliści z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa.

Trzygodzinne badania georadarowe, które rozpoczęły się wczoraj w kościele farnym w Żorach (śląskie), wykazały, że w podziemiach są "jakieś tajemnicze pochówki". Historycy od lat zastanawiają się, kto może spoczywać w kościelnych kryptach.

- Podejrzewamy, że mamy zabytkowe grobowce rajców i duchownych, datowane od XVII do XIX w. - mówi "Dziennikowi" Jan Delowicz z żorskiego muzeum. Podobno w jednej z kaplic znajduje się pięć zabytkowych trumien.  

Interpretacja odczytów komputerowych zajmie ok. dwóch tygodni. Następnie podziemia zostaną prześwietlone za pomocą mikrokamery, wprowadzonej do posadzki kościoła przez dwucentymetrowe otwory, która określi, ile dokładnie jest nagrobków.

Badania w kryptach żorskiego kościoła prowadzone są po raz pierwszy. Kosztują 10 tys. złotych. Sfinansowane są z miejskiego budżetu.  

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.