Broń akustyczna będzie chronić Olimpiadę

Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło w sobotę, że jednym ze środków bezpieczeństwa podczas letniej olimpiady w Londynie będzie urządzenie do emitowania wiązki obezwładniających fal akustycznych zamontowane na pływającej po Tamizie łodzi patrolowej - podaje BBC.

Urządzenie to, znane jako LRAD (Long Range Acoustic Device - Urządzenie Akustyczne Dalekiego Zasięgu), produkuje amerykańska firma LRAD Corporation z siedzibą w San Diego. Niektóre jego wersje mogą wysyłać fale dźwiękowe o głośności 150 decybeli, podczas gdy próg bólu u dorosłego człowieka wynosi 120 decybeli.

LRAD może też pełnić funkcję przenośnego megafonu dużej mocy i służyć do komunikowania poleceń tłumowi.

Łódź patrolowa z LRAD stanowi część wyposażenia lotniskowca śmigłowcowego Ocean. Uczestniczyła ona w przeprowadzonych wcześniej w tym tygodniu ćwiczeniach o kryptonimie Olympic Guardian, których celem było przetestowanie chroniących olimpiadę systemów bezpieczeństwa.

LRAD był używany przez Amerykanów w Iraku jako środek kontrolowania tłumów. Dowiódł także swej skuteczności w odpieraniu ataków somalijskich piratów na statki handlowe. Jest na wyposażeniu amerykańskiej marynarki i lotnictwa, a także sił policyjnych w różnych państwach.

Według brytyjskiego resortu obrony urządzenie to będzie używane w charakterze ruchomego megafonu.

W ćwiczeniach Olympic Guardian uczestniczyły myśliwce Typhoon oraz śmigłowce typu Lynx, Puma i Sea King. W sześciu miejscach testowano systemy obrony przeciwlotniczej. Symulowano między innymi przechwycenie samolotu, który wtargnął do wprowadzonej na czas olimpiady strefy zakazu lotów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.