Odkrycie nieznanej cząstki - i nie tylko

Prawie 500 naukowców z całego świata przyjechało do Krakowa na międzynarodowy kongres poświęcony fizyce cząstek. Spotkanie w Akademii Górniczo-Hutniczej potrwa do środy, w jego trakcie uczeni zaplanują strategię badań w fizyce cząstek na kolejne lata.

Jak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor CERN prof. Rolf Heuer, w tym roku CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych - ogłosiła odkrycie nieznanej dotąd cząstki, najprawdopodobniej poszukiwanego od dziesięcioleci bozonu Higgsa.

"Teraz przez nami jest nowe zadanie: dwukrotne zwiększenie wysiłków, by dokonać precyzyjnych pomiarów i zrozumieć więcej" - powiedział Heuer. Zaznaczył, że celem spotkania w Krakowie jest wyznaczenie dalekosiężnych dla fizyki cząstek celów oraz wyznaczenie drogi dla młodych ludzi i zainteresowanie ich fizyką cząstek.

"Na spotkaniu będziemy omawiali najważniejsze cele fizyki cząstek na najbliższe 20 - 30 lat" - zapowiedział Heuer.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Instytut Fizyki Jądrowej PAN i CERN podpisały umowę dotyczącą udziału polskich inżynierów i techników w pracach przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider, czyli Wielki Zderzacz Hadronów), który znajduje się w ośrodku CERN pod Genewą. Zgodnie z umową, inżynierowie z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN będą pracować na terenie CERN przy modernizacji, dzięki której LHC ma podwoić swoją aktualną energię. Akcelerator ma przerwać pracę pod koniec tego roku na ok. dwa lata.

Zadowolenie z zawarcia umowy wyraził dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek. "Cieszę się, bo jest to znaczący wkład polskich fizyków, inżynierów w budowie tego, w tej chwili najważniejszego dla fizyki cząstek, urządzenia" - powiedział dyrektor.

Pierwsze spotkanie dotyczące strategii fizyki cząstek w Europie odbyło się w Lizbonie w 2006 r. Konferencja w Krakowie jest kolejnym kongresem, mającym na celu uaktualnienie dyskusji sprzed sześciu lat.

Jeżabek podkreślił, że fizyka cząstek jest dyscypliną, która może się rozwijać dzięki wieloletniemu przygotowywaniu odpowiednich narzędzi. Konferencja ma służyć planowaniu dalekosiężnych strategii w fizyce cząstek.

Krakowski kongres organizują Akademia Górniczo-Hutnicza i Instytut Fizyki Jądrowej PAN pod przewodnictwem European Strategy Preparatory Group.

CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych jest międzyrządową naukową organizacją krajów europejskich. Powstała w 1954 roku. Prowadzi badania fundamentalnych cząstek materii, z których składa się Wszechświat. Podstawowym narzędziem badawczym CERN jest obecnie LHC - największy zbudowany dotychczas przez człowieka akcelerator cząsteczek. Pozwala on m.in. tworzyć i badać materię, która wypełniała Wszechświat, gdy jego wiek wynosił zaledwie ułamek sekundy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.