Kryzys nie straszny koniom huculskim

Według Marka Gibały, dyrektora biura Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie, jednym z powodów zainteresowania końmi huculskimi są różnorakie możliwości ich użytkowania. Na Podkarpaciu hoduje się ponad 1500 hucułów, w tym 350 klaczy.

"Kupują go osoby, które zaczynają dopiero jeździć i zajmować się końmi, jak również doświadczeni hodowcy. Można powiedzieć, że koń huculski jest koniem rodzinnym, bo może na nim jeździć zarówno dzieciak i głowa rodziny" - powiedział Gibała.

Przypomniał, że można je używać m.in. do jazdy wierzchem, zaprzęgu, hipoterapii. "Ostatnie lata pokazują, że zmniejszył się popyt na konie, co przełożyło się na kondycję hodowców oraz ograniczenie rozrodu. Jednak skutki kryzysu w przypadku hucułów są łagodniejsze, niż wśród hodowców koni innych ras" - powiedział we Gibała. Jego zdaniem, świadczą o tym m.in. ceny koni huculskich, które pozostały na poziomie sprzed kilku lat. Aktualnie na Podkarpaciu za klacz tej rasy trzeba zapłacić od czterech do ośmiu tys. zł. Natomiast ogier kosztuje od sześciu do ośmiu, a nawet dziesięciu tys. zł.

"Ceny są zróżnicowane w zależności od tego, z jakim koniem mamy do czynienia. Inna jest cena konia hodowlanego, a inna hucuła przeznaczonego np. do pracy w gospodarstwie agroturystycznym" - zaznaczył.

Największą i najstarszą stadninę koni huculskich na Podkarpaciu ma Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka. Liczy 100 koni, z czego 40 stanowią klacze-matki.

Większe stadniny tych koni są też w Bieszczadach oraz okolicach Rzeszowa i Przemyśla. Konie z takich hodowli trafiają głównie do gospodarstw agroturystycznych i ośrodków jeździeckich.

Hucuły są najstarszą rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Przodkami hucułów są różne typy koni tatarskich, polskich oraz tarpany skrzyżowane z arabami. Ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 145 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich. 60 proc. europejskiej populacji koni huculskich żyje w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama