Elitarne grobowce sprzed 3550 lat

Naukowcy z hiszpańskiej misji archeologicznej odkryli w południowym Egipcie cztery grobowce członków elity z czasów XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.) - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu, w miejscu położenia cmentarzyska z czasów panowania XVII Dynastii (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) w Tebach.

Jeden z odkrytych grobowców należy do mężczyzny o imieniu Intefmose, którego trzy inskrypcje wewnątrz grobowca określają mianem "królewskiego syna".

Zdaniem archeologów, Intefmose mógł być synem Sobekemsafa I, jednego z pierwszych władców XVII Dynastii panującego w latach ok. 1619-1603 p.n.e., o którym niewiele wiadomo naukowcom ze źródeł historycznych.

Do komory grobowej Intefmose prowadzi podziemny korytarz o długości 7 metrów, u którego wylotu zbudowano z suszonych cegieł niewielką kaplicę.

Przez otwór w tylnej ścianie komory grobowej archeolodzy dotarli do kolejnego grobowca, należącego do urzędnika wysokiej rangi o imieniu Ahhotep, pełniącego swoją służbę w mieście Nechen, bardziej znanym pod grecką nazwą Hierakonpolis.

Wśród odkrytych przedmiotów złożonych w tym grobowcu znajdują się trzy malowane gliniane figurki grobowe, tzw. uszebti, z wypisanym imieniem zmarłego.

Archeolodzy odkryli też miejsce pochówku nieznanego chłopca sprzed 3550 lat oraz zestaw figurek uszebti i szczątki płótna z grobu innego chłopca - księcia Ahmose-Sapaira - żyjącego w okresie przełomu panowania XVII i XVIII Dynastii.

Najnowsze odkrycia potwierdzają rolę wzgórza Dra Abu el-Naga w północnej części cmentarzyska w starożytnych Tebach jako miejsca pochówku członków królewskich rodzin w czasach XVII Dynastii i w początkowym okresie XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) oraz najważniejszych dworzan.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.