Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji - takie wnioski płyną z badań naukowców z Toronto.
Czytelnicy nawet krótkich dzieł prozą posiadają większą zdolność empatii, unikają wydawania pochopnych sądów, a także lepiej radzą sobie z niepewnością - czytamy na serwisie internetowym Polskiego Radia. Takie wnioski można wyciągnąć z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto.
Badaniu poddano grupę 100 studentów, z których część czytała powieści, a część eseje. Następnie poproszono ich o wypełnienie ankiety, w której odpowiadali na pytania dotyczące przeżywania emocji i sytuacji stresowych. Studenci, którzy czytali opowiadania, znacznie lepiej wypadli w tym teście pod kątem rozpoznawania potrzeb i uczuć innych osób, lepiej także znosili stan niepewności.
Naukowcy przyznają, że nie wiedzą, jak długo utrzymuje się „efekt fikcji”, ale maja nadzieję, że ich wyniki wpłyną na sposób, w jaki uczy się dzieci w szkołach - czytamy na polskieradio.pl.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.