"Hobbit" i "Narnia" ułatwiają życie

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji - takie wnioski płyną z badań naukowców z Toronto.

Czytelnicy nawet krótkich dzieł prozą posiadają większą zdolność empatii, unikają wydawania pochopnych sądów, a także lepiej radzą sobie z niepewnością - czytamy na serwisie internetowym Polskiego Radia. Takie wnioski można wyciągnąć z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto.

Badaniu poddano grupę 100 studentów, z których część czytała powieści, a część eseje. Następnie poproszono ich o wypełnienie ankiety, w której odpowiadali na pytania dotyczące przeżywania emocji i sytuacji stresowych. Studenci, którzy czytali opowiadania, znacznie lepiej wypadli w tym teście pod kątem rozpoznawania potrzeb i uczuć innych osób, lepiej także znosili stan niepewności.

Naukowcy przyznają, że nie wiedzą, jak długo utrzymuje się „efekt fikcji”, ale maja nadzieję, że ich wyniki wpłyną na sposób, w jaki uczy się dzieci w szkołach - czytamy na polskieradio.pl.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama