Tajemnicze zatrucia kondorów

Weterynarze w Chile próbują ustalić przyczynę zatrucia 20 kondorów, znalezionych niedawno w Andach. Dwa ptaki zdechły, a 18 odwieziono do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem specjalistów trujące dla zwierząt mogły być np. związki fosforu - podaje BBC.

Samica kondora wielkiego   Ester Inbar / CC 3.0 Samica kondora wielkiego Drapieżniki zostały znalezione 80 kilometrów od stolicy Chile - Santiago. Kondory, które zwykle szybują wysoko, tym razem leciały nisko, wpadając na skały. Nie były w stanie wzbić się w górę i zataczały się. Dwa ptaki, a także dwa lisy, zostały znalezione martwe.

"Zatrucie, jak się wydaje, spowodowane zostało przez zjedzenie chorego zwierzęcia lub takiego, które zjadło inne stworzenie, w którego organizmie były związki fosforu" - powiedział Pablo Vergara z chilijskich służb weterynaryjnych.

Służby przypuszczają, że kondory mogły zjeść padlinę zatrutych zwierząt - bydła, lisa czy pumy. Związki fosforu są składnikami środków chwastobójczych i trucizn używanych do tępienia szkodników.

Kondor jest jednym z największych ptaków na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do trzech metrów. Jest uważany za symbol Ameryki Południowej. Naukowcy uważają, że około 10 tysięcy kondorów żyje na wolności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHILE, RÓŻNE

Komentowanie dostępne jest tylko dla .