Weterynarze w Chile próbują ustalić przyczynę zatrucia 20 kondorów, znalezionych niedawno w Andach. Dwa ptaki zdechły, a 18 odwieziono do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem specjalistów trujące dla zwierząt mogły być np. związki fosforu - podaje BBC.
Ester Inbar / CC 3.0
Samica kondora wielkiego
Drapieżniki zostały znalezione 80 kilometrów od stolicy Chile - Santiago. Kondory, które zwykle szybują wysoko, tym razem leciały nisko, wpadając na skały. Nie były w stanie wzbić się w górę i zataczały się. Dwa ptaki, a także dwa lisy, zostały znalezione martwe.
"Zatrucie, jak się wydaje, spowodowane zostało przez zjedzenie chorego zwierzęcia lub takiego, które zjadło inne stworzenie, w którego organizmie były związki fosforu" - powiedział Pablo Vergara z chilijskich służb weterynaryjnych.
Służby przypuszczają, że kondory mogły zjeść padlinę zatrutych zwierząt - bydła, lisa czy pumy. Związki fosforu są składnikami środków chwastobójczych i trucizn używanych do tępienia szkodników.
Kondor jest jednym z największych ptaków na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do trzech metrów. Jest uważany za symbol Ameryki Południowej. Naukowcy uważają, że około 10 tysięcy kondorów żyje na wolności.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dotyczącego dzikich zwierząt na Ziemi.
Nie tylko opatrują własne rany, ale pomagają w tym także innym osobnikom.
Obszary zielone poprawiają koncentrację i szybkość przetwarzania informacji przez mózg.
ad jeziorem w Castel Gandolfo koło Wiecznego Miasta zwierzę ugryzło młodego mężczyznę.
Dowodzą tego naukowcy na łamach pisma "Journal of Marketing".