Drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Tym razem pacjentką była kobieta, a przeszczep był planowany. Przeprowadzono go tydzień temu. Według zapowiedzi rzeczniczki szpitala Anny Urygi, szczegóły lekarze przedstawią podczas zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej.
Gliwickie Centrum Onkologii to jedyny w Polsce ośrodek wykonujący tak skomplikowane operacje. Pierwszy przeszczep twarzy przeprowadzono tam 15 maja br. u 33-letniego mężczyzny, który przeżył poważny wypadek w pracy. Maszyna do cięcia kamieni amputowała mu większą część twarzy.
Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych. Obrażenia 33-latka były bowiem tak rozległe, że w dłużej perspektywie nie miałby szans na przeżycie.
Łącznie na świecie przeprowadzono dotąd kilkadziesiąt przeszczepów twarzy. Według szacunków Maciejewskiego, takiej pomocy może potrzebować w Polsce ok. 100 osób.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.