Od 1 stycznia obowiązują rolników ogólne zasady tzw. integrowanej ochrony roślin. Polegają one na ochronie roślin przed organizmami szkodliwymi przy użyciu metod zwłaszcza nie chemicznych. Ma to zarazem służyć ochronie zdrowia ludzi.
Chodzi o zastosowanie takich metod jak np.: płodozmian, zabiegi agrotechniczne, odbiór odmian odpornych czy dezynfekcja maszyn. Wykonanie zabiegu chemicznego powinno być poprzedzone oceną konieczności jego wykonania w oparciu m.in. o monitoring występowania agrofagów (patogenów, szkodników i chwastów) - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin będzie obowiązkowe, na mocy ustawy o ochronie roślin, dla wszystkich rolników zajmujących się produkcją roślinną, o ile stosują środki ochrony roślin. Gospodarstwa te będą mogły prowadzić chemiczną ochronę pod warunkiem, że opryski roślin będą wykonywały osoby, które ukończyły szkolenie w tym zakresie (tzw. szkolenie chemizacyjne).
Rolnicy uczestniczący w dobrowolnym systemie certyfikacji jakości żywności - Integrowana Produkcja Roślin (IP) - muszą stosować integrowaną ochronę roślin oraz dodatkowo realizować założenia określone wyłącznie dla systemu IP.
Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się też przepisy dotyczące zasad uczestnictwa w dobrowolnym systemie IP. Główną zmianą jest przekazanie certyfikacji w systemie IP z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa do jednostek certyfikujących.
Ponadto producenci IP będą musieli stosować się do zasad higieniczno-sanitarnych, określonych wymagań fitosanitarnych, a także stosowania nawożenia na podstawie faktycznego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe określone na podstawie analiz gleby lub roślin.
Rolnicy, którzy zdecydują się na produkcję w systemie integrowanym i uzyskają certyfikat mogą przez 5 lat ubiegać się o zwrot kosztów, maksymalnie do wysokości 2750 zł rocznie, poniesionych na uzyskanie certyfikatu IP i związanych z nim zaświadczeń o nieprzekroczeniu w roślinach i produktach roślinnych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.