Elektrownie wiatrowe na prowadzeniu

Elektrownie wiatrowe wysunęły się w Hiszpanii w ubiegłym roku na pierwsze miejsce wśród dostawców prądu, zaspokajając 20,9 proc. zapotrzebowania sieci energetycznej - poinformował hiszpański związek energetyki wiatrowej AEE.

Siłownie wiatrowe wyprzedziły w ten sposób nieznacznie elektrownie atomowe, na które przypadło 20,8 proc. całości dostaw. Hiszpania stała się pierwszym państwem, w którym elektrownie wiatrowe mają największy udział w rynku energetycznym.

Produkcja elektryczności w siłowniach wiatrowych wzrosła w Hiszpanii w ubiegłym roku o 13,2 proc. w porównaniu z rokiem 2012. Elektrownie atomowe wytworzyły co prawda w roku 2013 minimalnie więcej prądu niż siłownie wiatrowe, ale pewną jego część pochłonęła eksploatacja reaktorów, obniżając dostawy netto do sieci.

W sumie w roku 2013 ze źródeł odnawialnych w Hiszpanii pokryto 42,4 proc. zapotrzebowania na energię. Energia z elektrowni wodnych pokryła 14,4 proc. zapotrzebowania, energia z układów gazowo-parowych - 9,6 proc., a energia z siłowni węglowych - 14,6 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.