Procedury hybrydowe w leczeniu

Procedury hybrydowe stosowane w celu przywrócenia prawidłowego krążenia u pacjentów z rozpoznaną wielonaczyniową chorobą wieńcową mogą ograniczyć liczbę zabiegów, jakim są poddawani oraz koszty leczenia.

Badania nad procedurami hybrydowymi prowadzone są w ośrodku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej pod kierunkiem prof. Andrzeja Bochenka i prof. Pawła Buszmana.

Celem procedur hybrydowych, łączących w trakcie jednego zabiegu techniki z zakresu kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii, jest uzyskanie pełnej rewaskularyzacji - czyli przywrócenia prawidłowego krążenia - u pacjentów z rozpoznaną wielonaczyniową chorobą wieńcową. Dodatkowo lekarze stosują u tych pacjentów nowoczesne leki blokujące płytki krwi oraz stenty uwalniające leki nowej generacji.

Wszystkie procedury są wykonywane za zgodą komisji etycznej w nowoczesnej sali hybrydowej w ośrodku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Celem projektu jest sprawdzenie, czy procedury hybrydowe wykonywane u pacjentów z niestabilną wielonaczyniową chorobą wieńcową są bezpieczne i możliwe do rutynowego wykonywania.

"Jeśli wyniki badań okażą się pozytywne, będziemy mogli przejść do ich kolejnej fazy polegającej na porównaniu procedur hybrydowych z klasycznymi operacjami wszczepienia by-passów" - powiedział PAP dyrektor medyczny i naukowy Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, dr Krzysztof Milewski.

Badania efektów zastosowania procedur hybrydowych mają też ustalić, czy jest możliwe zredukowanie liczby poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowo-mózgowych u pacjentów z wielonaczyniową chorobą wieńcową, zarówno w czasie pobytu w szpitalu, jak również w obserwacji krótko- i długoterminowej po jego opuszczeniu, w porównaniu do klasycznych zabiegów rewaskularyzacji kardiochirurgicznej.

Procedury hybrydowe polegają na wykonaniu podczas jednego zabiegu kompletnej rewaskularyzacji niedokrwionego mięśnia sercowego. "Dzięki temu pacjent nie musi być poddawany kilku zabiegom, co stanowi mniejsze obciążenie dla jego organizmu i zwiększa szansę na powrót do zdrowia" - zaznaczył w rozmowie z PAP kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek.

Jak powiedział PAP kardiolog prof. Paweł Buszman, procedury hybrydowe mogą też przynieść korzyści dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pozwalają bowiem zredukować liczbę hospitalizacji, a to pozwala ograniczyć koszty leczenia wielonaczyniowej choroby wieńcowej u każdego pacjenta.

Podczas zabiegów hybrydowych chirurdzy wykorzystują najbardziej trwały pomost tętniczy wszywany wyłącznie przy pomocy techniki małoinwazyjnej - bez konieczności otwierania klatki piersiowej, przy całkowitej rezygnacji z nietrwałych pomostów żylnych.

Kardiolodzy zaś stosują wyłącznie stenty uwalniające leki nowej generacji, implantowane w sposób małoinwazyjny. Pod koniec zabiegu lekarze rutynowo sprawdzają drożność pomostu tętniczego poprzez miejscowe podanie kontrastu. Część chirurgiczna polegająca na wszyciu pomostu tętniczego wykonywana jest po wcześniejszym pełnym poszerzeniu tętnic przez kardiologa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału okołozabiegowego.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca od wielu lat zajmują się działalnością badawczą, polegającą przede wszystkim na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych w Centrum Badawczo-Rozwojowym, na uruchomienie którego pozyskano środki z Unii Europejskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg