Kormorany zimują coraz chętniej pod Wawelem

W ostatnich latach przyrodnicy obserwują od późnej jesieni w Krakowie bardzo liczne stada ptaków z północy Europy, w tym także setki mew i kormoranów. Przyciągają je łagodniejsza zima, ryby rzeczne i odpadki żywności na składowiskach śmieci.

Od listopada przy bulwarze wiślanym w Krakowie - na odcinku od zapory Dąbie aż po Wawel - pełno jest najróżniejszych gatunków ptaków wodnych. Najliczniejsze wśród nich są łabędź niemy, mewa śmieszka, kaczka krzyżówka i całkowicie czarna łyska.

Jak zauważa dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, oprócz częstszych mew śmieszek, są także inne gatunki mew: mewa siwa (większa od śmieszki o ciemniejszym wierzchu skrzydeł i grzbiecie) oraz mewa białogowa i srebrzysta - największe z wymienionych. Mewy śmieszki, które przylatują na południe Polski, przede wszystkim z wybrzeży Łotwy i Estonii, pozostają w tych okolicach do początków marca. Z kolei mewy białogłowe pochodzą aż znad Morza Czarnego.

"Spędzają w Krakowie całą zimę, gdyż jest tu dość łagodny klimat, a na niektórych odcinkach Wisła nie zamarza. Ptaki wodne przyciągają tu też liczne wysypiska śmieci, gdzie znajdują żywność, np. teren Baryczy" - powiedział PAP Walasz. Dodał, że mewy, łabędzie i kaczki są często dokarmiane przez mieszkańców i turystów - i dlatego upodobały sobie zakole Wisły tuż pod zamkiem na Wawelu czy okolice Mostu Grunwaldzkiego.

Ornitolodzy zwracają uwagę na obecność coraz liczniejszych kormoranów, które w stolicy Małopolski spędzają całą zimę. Według szacunków przyrodników, na Wiśle w Krakowie jest zimą od 100 do nawet 400 osobników tego gatunku. Przylatują tu ze swoich letnich siedlisk na północy Polski, gdzie największa kolonia na Mierzei Wiślanej liczy kilka tysięcy par.

"Jeszcze 20-15 lat temu w Krakowie w ogóle nie było kormoranów. Żywią się rybami, których z powodu zanieczyszczenia wody prawie nie było na odcinku miejskim Wisły. Oczyszczenie rzeki w okolicy miasta i liczne pojawienie się ryb spowodowało, że stała się atrakcyjna dla ptactwa" - tłumaczył Walasz.

Teraz w ciągu dnia spacerujący nad Wisłą w centrum miasta mieszkańcy i turyści mogą bez trudu podglądać kormorany, które podpływają często blisko brzegu. Pośród innych rzadkich gatunków ptactwa, które można zobaczyć nad Wisłą w Krakowie, są m.in.: świstuny, nury czy kaczki czernice. Natomiast wrażliwe na niskie temperatury rybitwy opuszczają zimą Europę i odlatują na południe, do cieplejszych krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama