Skuteczna szczepionka na ebolę

Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola - informuje pismo "Lancet". Może to zmienić sposób walki z chorobą.

Podczas przeprowadzonych w Gwinei wyjątkowych badań klinicznych - między kwietniem a lipcem tego roku - szczepiono rodzinę, przyjaciół i sąsiadów osób, u których rozpoznano chorobę; ale tylko dorosłych.

Takie działanie miało zapobiec szerzeniu się choroby - co się udało. Spośród 2014 osób mających bliski kontakt z chorymi i zaszczepionych bezzwłocznie nie odnotowano zachorowań na ebolę. Wśród podobnej liczby zaszczepionych trzy tygodnie po kontakcie odnotowano 16 zachorowań.

Wstępne wyniki sugerują, że szczepionka rVSV-ZEBOV w 100 proc. chroni przed zachorowaniem.

Obecnie wszyscy mający bliski kontakt z chorymi będą szczepieni natychmiast. Jako że szczepionka okazała się bezpieczna, szczepione będą także dzieci.

Szczepionka dostarczona przez firmę Merck zawiera fragment wirusa Ebola wprowadzony do innego, niegroźnego wirusa. To połączenie pobudza układ odpornościowy do walki z ebolą. Ogromna skala epidemii zmusiła naukowców do wzmożonego wysiłku - zamiast typowych 10 lat prace trwały tylko 10 miesięcy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowa szczepionka może mieć przełomowe znaczenie, jednak wyniki nie są jeszcze ostateczne. Eksperci WHO szacują, że jej skuteczność wynosi pomiędzy 75 a 100 proc. Gdyby podobna szczepionka była dostępna na początku epidemii, można by zapobiec śmierci tysięcy ofiar wirusa.

Nadal testowane są inne szczepionki - na przykład firm GSK oraz Johnson&Johnson - jednak liczba zachorowań wciąż spada i trudno ocenić ich skuteczność. Eksperci ostrzegają, że ebola na pewno jeszcze się kiedyś pojawi - wówczas sczepienia mogłyby zapobiec dalszym tragediom.

Gdy w grudniu 2013 roku w Gwinei rozpoczęła się największa jak dotychczas epidemia eboli, nie istniały leki ani szczepionki o udowodnionej skuteczności. Z powodu wirusa zmarło ponad 11 000 osób, a niemal 28 000 uległo zakażeniu. (PAP)

pmw/ agt/

«« | « | 1 | » | »»
 • Weronika84
  31.07.2015 23:15

  W związku z aferą organizacji Planned Parenthood, która, jak się okazało, sprzedaje martwe ciała nienarodzonych dzieci i działaniem amerykańskiej organizacji Children of God pro life okazało się, że szczepionki na ebolę opracowywane przez firmy GSK i Johnson&Johnson zawierają komórki z tkanek abortowanych dzieci i należałoby to w artykule nadmienić! Wymieniona szczepionka rVSV-ZEBOV znajduję się po stronie moralnie dopuszczalnych szczepionek. Listę szczepionek stworzyła organizacja pro-life "Children of God pro life" i można ją znaleźć pod linkiem https://cogforlife.org/vaccineListOrigFormat.pdf. Niestety znalazłam na niej szczepionkę Priorix, którą została zaszczepiona nasza Córeczka i bardzo nad tym faktem ubolewam, ponieważ wcześniej nie byłam świadoma tego, co w szczepionkach się znajduje. Pozostaje modlitwa i nasza czujność przy okazji kolejnych szczepień.

 • iza
  05.08.2015 01:31
  http://pl.radiovaticana.va/storico/2014/11/12/kenia_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_zablokowa%C5%82_szczepionk%C4%99%2C_kt%C3%B3ra_mia%C5%82a_wysterylizowa%C4%87/pol-836056
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.