Tomasz Rożek sprawia, że szkolne wspomnienia lekcji fizyki czy biologii przestają być traumatyczne. W swojej najnowszej książce „Człowiek” przekonuje, jak bardzo jesteśmy fascynujący.
Czy zastanawiamy się na co dzień, ile mięśni trzeba uruchomić, by wykonać zwykłe zmarszczenie brwi? Okazuje się, że do tej prostej czynności potrzeba aż ponad czterdziestu mięśni! A czy wiemy, że siwy kolor włosów to złudzenie optyczne, bo tak naprawdę są… bezbarwne? I że blondyni mają na głowie więcej włosów niż bruneci?
Tomek Rożek we właściwy sobie prosty sposób zaprasza nas do świata ludzkiego organizmu i ludzkich możliwości. Nasz redakcyjny kolega do perfekcji opanował umiejętność zwabiania czytelnika w skomplikowane przestrzenie nauki. Wzrok pada na pierwsze zdania książki i już za chwilę okazuje się, że nauka fizyki czy biologii, na których wspomnienie ziewamy albo dostajemy gęsiej skórki, może być arcyciekawą przygodą.
„Jak działa człowiek” – brzmi tytuł jednego z rozdziałów książki. To pytanie, które od wieków nurtuje nie tylko naukowców. Autor książki na wstępie zaznacza, że nie rości sobie prawa do wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Choć przytacza szereg ciekawych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego ciała, nie ogranicza się do tego obszaru. Podkreśla to, co w szczególny sposób charakteryzuje człowieka i odróżnia go od świata zwierząt. „Człowieka nie wyróżniają mięśnie, proces trawienia czy budowa cebulki włosa, ale człowieczeństwo. To bardzo trudny temat, ale intuicyjnie związany z mózgiem i świadomością” – pisze nasz redakcyjny kolega.
Książka nie jest podręcznikiem do anatomii ani filozoficzną rozprawą na temat „Skąd pochodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, choć czytelnik niepostrzeżenie zostaje wciągnięty w próbę odpowiedzi i na te pytania. Sam autor na kartach książki zadaje je swoim rozmówcom, trzem wybitnym naukowcom. Stawia także wiele innych śmiałych pytań o ewolucję, rozwój cybernetyki i przyszłość świata kreowanego przez człowieka.
"Człowiek" to drugi tom trylogii autorstwa najlepszego w Polsce popularyzatora nauki. Pierwsza część – „Kosmos” – dotyczyła wszystkiego, co jest większe od człowieka. Ostatni tom, jak zdradza autor, wprowadzi nas w świat mikrokosmosu, w którym będziemy poruszać się jak Guliwer wśród liliputów. Tomasz Rożek, doktor fizyki, o nauce mówi w taki sposób, że wszystko wydaje się w niej proste i pasjonujące. Sprawia, że po spotkaniu z nim nasze dzieci zaczynają zadawać pytania, a to pierwszy krok do stania się naukowcem.
*
Tomasz Rożek "Człowiek". W.A.B. 2015 r.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.