Ministerstwo Zdrowia zainicjowało kampanię edukacyjną "Profilaktyka, Człowieku", która ma zachęcić ludzi młodych do większej dbałości o własne zdrowie. Kampania będzie prowadzona w internecie, a zaangażowano do niej m.in. znanych młodych youtuberów.
Błędne jest przekonanie, że ludzie młodzi nie chorują i nie mają kłopotów ze zdrowiem, część z nich ma nadciśnienie tętnicze krwi, cierpi na alergie i astmę, jedynie nie zdają sobie jeszcze z tego sprawy - przekonywali eksperci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
Wiceminister zdrowia Piotr Gryza powiedział, że kampania edukacyjna "Profilaktyka, Człowieku" jest skierowana do ludzi młodych, w wieku 18-35 lat. Dotyczy ona głównie chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.
Kampania będzie prowadzona w internecie. W sieci ludzie młodzi spędzają 80 proc. wolnego czasu, a największymi dla nich autorytetami są youtuberzy. Dlatego, poza ekspertami, do kampanii włączono popularnych wśród młodych ludzi youtuberów, którzy na swoich kanałach zachęcają do dbania o zdrowie. Zgodzili się wziąć w niej udział: Stuart Kluz-Burton (znany jako Stuu), Krzysztof Golonka (Trenuj z Krzychem), Zuzanna Borucka oraz Adam Drzewicki (Matura to Bzdura).
Pokazywany będzie również spot edukacyjny "Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem", prezentowany na stronie kampanii internetowej kampanii www.profilaktykaczłowieku.pl.
Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Tomasz Hryniewiecki powiedział, że na nadciśnienie choruje około 10 proc. osiemnastolatków, którzy na ogół o tym nie wiedzą, bo się nie badają. "Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi po wielu latach doprowadza do rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, grozi zawałem serca i udarem mózgu" - ostrzegał.
Dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie alarmował, że objawy różnego typu alergii ma aż 12 mln Polaków, wśród których często są ludzie młodzi. "Nie wiedzą, że chorują, wydaje się im, że doskwierający im kaszel i kichanie to jedynie objaw przeziębienia, tymczasem może to być alergia" - podkreślił.
Specjalista zwrócił uwagę, że kaszel, świszczący oddech i duszności mogą być objawem astmy oskrzelowej, która często występują u ludzi młodych. "Szczególnie zagrożeni są osoby, które mają alergię a jednocześnie palą papierosy" - dodał dr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Zdaniem specjalisty niepokojące są utrzymujące się ponad 10 dni i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Z takimi objawami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych powiedział, że po sporządzeniu bilansu zdrowia osiemnastolatka, ludzie młodzi przez okres 15-20 lat znikają z systemu opieki zdrowotnej, bo nie wykonują badań kontrolnych i nie odwiedzają lekarza medycyny rodzinnej. Pojawiają się dopiero wtedy, kiedy zaczynają chorować, często na schorzenia, którym można było zapobiec.
Prof. Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przekonywał, że nasze zdrowie w 80 proc. zależy od stylu życia, a jedynie w 20 proc. od tego, jakie mamy geny. Im wcześniej zaczniemy dbać o zdrowie, tym rzadziej będziemy chorować i dłużej żyć.
Zdaniem specjalisty ważna jest jakakolwiek regularna aktywność fizyczna. To mogą być spacery, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie. "Najważniejsze, żeby ćwiczyć codziennie, a nie tylko raz w tygodniu czy jeszcze rzadziej" - dodał.
Natomiast dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Warszawy powiedziała, że najważniejsza dla naszego zdrowia jest codzienna dieta, od której zależy ono w 70 proc. Jej zdaniem dieta powinna być urozmaicona, należy jeść wszystko, byle tylko w odpowiednich proporcjach, najlepiej kilka posiłków dziennie w małych porcjach.
"Najczęstszy błąd, jaki popełniamy, polega na tym, że nie jemy śniadania, a wieczorem opróżniamy całą lodówkę. Niestety, młodzi ludzie kierują się głównie smakiem, piją dużo słodzonych napojów i często sięgają po słodycze. Nie myślą o tym, co będzie w przyszłości" - dodała.
Kampania realizowana jest w ramach programu "Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu" realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 oraz budżetu państwa.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.