Jak zapobiegać? * Co zrobić, gdy zachorowało się na cukrzycę? * Jakie są powikłania? * .:::::.
Jak zapobiegać?
Na to pytanie dużo trudniej odpowiedzieć w przypadku cukrzycy typu 1, bo jej wystąpienie najczęściej wiąże się z zakażeniem. Zauważono, że na to schorzenie rzadziej zapadają dzieci karmione piersią. Dużo łatwiej obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, bo częstość jej występowania ściśle wiąże się z dietą i aktywnością fizyczną.
Co radzą specjaliści?
* Utrzymywać normalną masę ciała
* Wykonywać ćwiczenia fizyczne (niekoniecznie wysiłkowe, wystarczy po prostu ruch), przynajmniej 2–3 godziny w tygodniu
* Dbać o dietę, czyli mało tłuszczów, dużo błonnika i ziaren
Co zrobić, gdy zachorowało się na cukrzycę?
Ważne, by utrzymywać odpowiednią masę ciała; czym ona wyższa, tym trudniej kontrolować chorobę. Aktywność fizyczna (jeszcze raz, nie chodzi o uprawianie sportów wysiłkowych, raczej o ruch; spacery, jazda na rowerze…) zapobiega związanym z cukrzycą powikłaniom zdrowotnym. Wszyscy cukrzycy powinni unikać palenia tytoniu i picia alkoholu, bo to zwiększa ryzyko powikłań.
Jakie są powikłania?
Cukrzyca jest chorobą bardzo groźną, a powikłania z nią związane dotyczą wielu narządów. Zależą od stadium choroby (czasu jej trwania) i zachowania czy raczej świadomości chorego. Oto kilka najczęściej występujących powikłań:
* Kwaśnica ketonowa – dotyczy w większym stopniu chorych na cukrzycę typu 1. Niedobór insuliny po-woduje odwodnienie, kłopoty z oddychaniem, bóle brzucha i senność. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śpiączki.
* Hipoglikemia – zdarza się tym, którzy przyjęli nieprawidłową dawkę leku lub przez dłuższy czas nie dostarczali organizmowi pokarmów. Gdy we krwi jest za mało glukozy, u chorego występują poty, dreszcze, pobudzenie i niepokój. W skrajnych przypadkach chory może zapaść w śpiączkę.
* Większość przewlekłych powikłań wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, czyli z mikroangiopatią. Jej konsekwencją są zmiany naczyń siatkówki oka, czyli retinopatia (grozi ślepotą), nerek, czyli nefropatia cukrzycowa, a nawet włókien nerwowych. Zaburzona może być także praca serca.
Cukrzyca oznacza trzykrotny wzrost ryzyka zawału serca i choroby niedokrwiennej. Nieprawidłowa praca układu krwionośnego i nerwowego jest powodem tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Chodzi o drętwienie kończyn, ale także powstawanie ich owrzodzeń. W nawet 15 proc. przypadków kończy się na amputacji. Zaburzenia w pracy układu pokarmowego mogą powodować ostre biegunki.
Gość Niedzielny 31/2008
«« | « |
1
| » | »»