Wulkany przyczyną prehistorycznej zagłady

Wielkie wymieranie na Ziemi spowodowały wulkany, które przez miliony lat wyrzucały olbrzymie ilości dwutlenku węgla do atmosfery - przekonują geolodzy z Uniwersytetu Stanfordzkiego.

Do takich wniosków naukowcy doszli podczas badania chińskich skał zawierających wapień. Efekty swoich analiz opisali w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Geolodzy stwierdzili m.in., że w oceanach dwutlenek węgla uległ rozpadowi i spowodował wzrost zakwaszania słonej wody. Według badaczy, była to zabójcza kombinacja - z jednej strony duże stężenie CO2 w atmosferze, a drugiej zakwaszenie wody. To doprowadziło w końcu do wymarcia 90 proc. gatunków morskich i około trzech czwartych gatunków lądowych. Kataklizm ten znany jest jako wielkie wymieranie z końca permu, sprzed 250 milionów lat.

W badanych osadach sprzed wielkiego wymierania widoczne są ślady życia koralowców, alg, małży i ślimaków. Następna warstwa wskazuje na nagłą zmianę - w osadach skalnych pojawia się gruba warstwa bakterii i wapienia.

Wcześniej naukowcy przedstawiali wiele różnych teorii dotyczących przyczyn masowego wymierania - m.in. o asteroidzie, która uderzyła w Ziemię czy o niskim stężeniu tlenu w atmosferze i oceanach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.