Dwanaście sposobów na zdrowie

Europejski Kodeks Walki z Rakiem podaje dwanaście czynników, które mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Zawarte tam wskazówki mogą przyczynić się do obniżenia ryzyka zachorowania na nowotwory nawet o 50 procent.

6. Ogranicz spożycie alkoholu

Regularne picie alkoholu powoduje wiele schorzeń organów wewnętrznych (m.in. marskość wątroby, zapalenie trzustki). Zaleca się całkowitą abstynencję lub znaczne ograniczenie napojów alkoholowych w każdej postaci. Codzienne ich picie może prowadzić do nagłych zachorowań i chorób przewlekłych. Jeśli już sięgamy po alkohol, to pijmy go w umiarkowanych dawkach i niezbyt często.

7. Unikaj intensywnych kąpieli słonecznych

Wystawianie skóry na światło słoneczne jest korzystne dla starszych i młodszych. Ma to związek z produkowaniem witaminy D, tak istotnej dla naszego organizmu. Jednak zbyt intensywne opalanie przez długi czas jest szkodliwe dla skóry. Za duże dawki promieni UV (szczególnie w lecie między godziną 10 a 16) mogą prowadzić do powstawania oparzeń słonecznych, a w najgorszym wypadku czerniaka skóry. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji i dzieci. Aby uchronić się przed tym niebezpiecznym nowotworem, należy używać kremów z ochronnym filtrem, odzieży ochronnej, okularów przeciwsłonecznych i parasoli osłaniających od słońca. Bardzo szkodliwe jest także korzystanie z solariów i innych urządzeń opalających, które emitują zwiększone dawki promieniowania UV.

8. Unikaj substancji rakotwórczych w pracy

Jeśli w trakcie wykonywania pracy zawodowej masz do czynienia z substancjami rakotwórczymi, bezwzględnie stosuj przepisy BHP. Według obowiązujących przepisów pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o potencjalnym zagrożeniu dla zdrowia i podać możliwości ochrony. Ryzyko zachorowania na raka płuc zwiększa styczność z takimi pierwiastkami jak chrom, nikiel, arsen czy azbest. Chlorek winylu ma wpływ na rozwój nowotworu wątroby, styczność z substancjami ropopochodnymi i z arsenem na raka skóry, a benzen może przyczyniać się do zachorowań na białaczkę.

9. Sprawdź poziom promieniowania radonu

Radon jest radioaktywnym bezbarwnym gazem szlachetnym, bez zapachu. Występuje naturalnie w przyrodzie. Spora jego ilość znajduje się w glebie i nagromadzona jest w skałach. Czasami dostaje się do wnętrz budynków na skutek różnicy ciśnień lub tzw. efektu kominowego. Jednak jego stężenie w Polsce w większości przypadków nie jest szkodliwe dla zdrowia.

10. Jeśli możesz, karm piersią

Badania naukowe od lat potwierdzają, że karmienie piersią przynosi korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, jeśli to możliwe, karmienie dziecka wyłącznie pokarmem matki przez pierwszych 6 miesięcy. Powoduje to zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi, jajnika i błony śluzowej macicy. Poza tym matki karmiące piersią szybciej wracają do kondycji zdrowotnej i psychicznej po porodzie. Rzadziej cierpią na depresje poporodowe i szybciej wracają do wagi sprzed ciąży. Ryzyko zachorowań na nowotwory (głównie narządów kobiecych) rośnie wraz ze stosowaniem zastępczych terapii hormonalnych (tzw. HTZ). Polegają one na podawaniu kobiecych hormonów płciowych, aby złagodzić objawy i przebieg menopauzy. W celu uniknięcia szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych zaleca się jak najkrótsze stosowanie terapii i aplikowanie możliwie niskich dawek lekarstw.

11. Nie zapominaj o szczepieniach ochronnych

Szacuje się, że 15 do 20 proc. nowotworów złośliwych powstaje w wyniku bakteryjnych lub wirusowych infekcji. Zwiększają one prawdopodobieństwo nowotworów narządów rozrodczych, głowy, szyi, wątroby, żołądka i układu krwiotwórczego. Dlatego Kodeks zaleca szczepienie noworodków przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i dorastających dziewcząt przeciw wirusowi HPV – brodawczaka ludzkiego.

12. Badaj się regularnie

Badania przesiewowe to podstawa profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Rak płuc, jelita grubego, piersi i szyjki macicy jest możliwy do wykrycia nawet w bardzo wczesnym stadium. Zaleca się regularne badania przesiewowe dla kobiet i mężczyzn w zależności od wieku. Wiele z nich jest darmowych lub refundowanych w ramach programów profilaktycznych przeprowadzanych na terenie całego kraju.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| RODZINA, ZDROWIE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg