Chińscy archeolodzy odsłonili 93 starożytne grobowce z okresu 475 r. p.n.e. - 220 r. n.e. na stanowisku we wschodnich Chinach - informuje serwis internetowy People's Daily Online.
Odkrycia starożytnych miejsc pochówku dokonano na stanowisku archeologicznym Zhangduo, położonym w okręgu Neiqiu koło miasta Xingtai, w prowincji Hebei w północno-wschodniej części kraju.
Odnalezione grobowce pochodzą z okresu od początku Epoki Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.) do końca panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.).
Naukowcy podzielili znalezisko na stanowisku na dwie części - Cmentarz Pierwszy z 42 miejscami pochówku oraz Cmentarz Drugi zawierający 51 grobowców.
Grobowce z epoki Walczących Królestw zwykle mają cechy grobów kominowych, w których składano szczątki zmarłych ułożone w pozycji na boku z podkurczonymi nogami, a wyposażenie grobów w przedmioty ofiarne było bardzo skromne.
Archeolodzy odnaleźli tylko w niektórych grobach z tego okresu gliniane trójnogi, dzbany, miski i talerze.
W czasach Dynastii Han stosowano dwa rodzaje pochówku zmarłych - w ziemnych grobach szybowych oraz w grobowcach komorowych zbudowanych z cegieł. W wielu przypadkach groby były otoczone ceglanym murem i zasłonięte drewnianymi pokrywami.
W ziemnych grobach szybowych jako dary ofiarne składane były liczne dzbany, puchary i miseczki, umieszczane zwykle obok głowy zmarłej osoby.
W grobowcach komorowych z czasów Dynastii Han zestaw przedmiotów ofiarnych składał się zwykle z trójnogów, garnków, skrzynek i dzbanów, a w niektórych grobowcach odnaleziono także posążki i misy.
Zespół archeologów z Miejskiego Biura Zarządzania Reliktami Kultury w Xingtai odkrył w 2009 roku na stanowisku Zhangduo 104 miejsca pochówku z tego samego okresu historii Chin.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.