USA: Bez orzeszków w samolotach?

Władze federalne USA rozważają wprowadzenie ograniczenia lub nawet zakazu podawania solonych orzeszków ziemnych na pokładach samolotów amerykańskich linii lotniczych. Powodem ma być uczulenie na nie części osób.

Jak informuje agencja Associated Press, zwolennicy takiego zakazu argumentują, że uspokoiłby on obawy ok. 1,8 mln Amerykanów, którzy są uczuleni na orzeszki.

Jednak plantatorzy orzeszków ziemnych i właściciele zakładów je paczkujących twierdzą, że byłby to krok zbyt radykalny i niesprawiedliwy.

"Orzeszki ziemne to taka wspaniała przekąska i tak amerykańska. I co będzie dalej ? Zakaz orzeszków na zabawach ?" - mówi Martin Kanan, szef firmy King Nut Companies z Ohio, która paczkuje orzeszki dla większości amerykańskich linii lotniczych.

Badania wykazały, że u osób uczulonych na orzeszki spożycie nawet niewielkiej ich ilości może być groźne dla życia. Nawet dostanie się pyłku, którym są pokryte, do dróg oddechowych może spowodować problemy - chociaż zazwyczaj niewielkie, takie jak kichanie i kaszel.

Niektóre linie lotnicze, jak np. Continental, United, US Airways i JetBlue z własnej inicjatyw zaprzestały podawania orzeszków pasażerom.

Federalny Departament Transportu poinformował, że zbiera opinie od alergików, lekarzy, przedstawicieli przemysłu spożywczego i zwykłych obywateli przed podjęciem ostatecznej decyzji.

«« | « | 1 | » | »»
  • Viator
    12.06.2010 12:47
    Na pokład samolotu nie można wnosić przeczy niebezpiecznych. Orzeszki dla alergików są potencjalnie bardzo niebezpieczne. A przecież jeśli ich nie będzie na pokładzie samolotu, to nie żaden problem.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.