Birma: Złapano białego słonia

Birmańscy żołnierze złapali w stanie Arakan, na zachodzie kraju, rzadki okaz białego słonia. Według lokalnych wierzeń słonie te zapowiadają ważne zmiany polityczne - podały we wtorek państwowe media. Jesienią odbędą się w Birmie pierwsze od 20 lat wybory parlamentarne.

Jak podał dziennik "New Light of Myanmar", 38-letnia słonica została złapana w sobotę w mieście Maungdaw. Jest to trzeci biały słoń schwytany w Birmie od 2001 roku.

Birmańskie wojsko na rozkaz władz szuka okazów tego gatunku, by "przedłużyć dobrą passę" rządzących krajem generałów. Często do pomocy w poszukiwaniach żołnierze "namawiają" mieszkańców pobliskich wsi.

Symbolizujące potężnych i sprawiedliwych władców białe słonie od dawna są czczone w wielu azjatyckich krajach. W przeszłości królowie wyruszali na tych zwierzętach na wojny.

Według mnicha buddyjskiego z Maungdaw cytowanego przez prowadzony przez uciekinierów z Birmy portal "Irrawaddy" biały słoń to dobry omen.

Okazy tych zwierząt w rzeczywistości nie są białe, lecz jasnobrązowe. Mogą mieć również blade plamy na skórze.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIRMA, RÓŻNE

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.