Pszczoły nie chcą pracować na nocną zmianę

Mimo swojej wyjątkowej pracowitości pszczoły nie wykorzystują okazji, by zbierać nektar podczas białych nocy - informują badacze na łamach pisma "BMC Biology".

Ralph Stelzer i Lars Chittka z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie, którzy pracowali w stacji badawczej w północnej Finlandii, zauważyli, że podczas widnych nocy pszczoły wolą wypoczywać niż wytrwale poszukiwać pożywienia.

Naukowcy obserwowali zarówno pszczoły zamieszkujące Finlandię, jak i kolonie które przywieźli ze sobą. Podejrzewali, że białe noce będą dla owadów doskonałą okazją do zmaksymalizowania zbiorów i rozrostu kolonii. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że oba gatunki pracowały za dnia i bez wyrzutów sumienia udawały się na odpoczynek do swoich gniazd na długo przed północą.

Stelzer i Chittka doszli zatem do wniosku, że pszczoły muszą być wrażliwe na bodźce związane z intensywnością światła i zmianami temperatury. W ten sposób udaje im się odróżnić dzień od nocy.

"Choć podczas arktycznych nocy jest jasno, temperatura spada, możliwe więc, że pszczoły muszą wrócić do gniazd, by ogrzać potomstwo. Możliwe, że sen pomaga pszczołom zapamiętać informacje zdobyte podczas całodniowej pracy" - twierdzą badacze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.