Znów można zwiedzać więzienie mamertyńskie

Po całorocznych pracach archeologicznych i restauratorskich można znowu zwiedzać najstarsze zachowane w Rzymie więzienie – Mamertinum.

Znajduje się ono między Kapitolem a Forum Romanum, pod XVII-wiecznym kościołem cechu stolarzy pw. św. Józefa – San Giuseppe dei Falegnami. W Więzieniu Mamertyńskim, a ściślej w Tullianum, czyli jego dolnej części, gdzie wrzucano oczekujących na egzekucję skazańców, byli przetrzymywani – według miejscowej tradycji – śś. Piotr i Paweł. Mieli tam głosić Ewangelię i wodą z cudownie wytrysłego źródła ochrzcić nawróconych przez siebie strażników Processusa i Martyniana, którzy ze swej strony także stali się męczennikami.

Niedawne badania archeologiczne wskazują, że Tullianum było starożytnym sanktuarium pogańskim związanym z wodami podziemnymi, wytryskającymi tam od zawsze, a więc nie dopiero od czasów apostołów. Ok. V wieku przed Chrystusem budowlę z bloków tufowych wcielono do murów otaczających Kapitol i urządzono w niej więzienie dla wrogów państwa. Ze źródeł historycznych wiadomo, że więziony był tam m.in. wódz galijski Wercyngetoryks w czasach Juliusza Cezara, a później, po 70 r., Szymon bar Giora, jeden z przywódców powstania żydowskiego w Jerozolimie. Kiedy w Rzymie nie prześladowano już chrześcijan, Mamertinum i Tullianum stały się sanktuarium św. Piotra. Archeolodzy odkryli tam freski, datowane na XII do XIV wieku. Jeden z nich to niespotykane dotychczas przedstawienie uśmiechniętego i błogosławiącego Piotra z Chrystusem, który opiera lewą rękę na jego ramieniu. Inny przedstawia zapewne najstarszy dotąd znany widok rzymskiego Kapitolu.

Zwiedzanie ponownie otwartego Więzienia Mamertyńskiego wraz z Tullianum i Kaplicą Krzyża – codziennie od 9:00 do 19:00 – organizuje Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi). Zwiedzanie multimedialnie wyposażonej trasy trwa ok. 40 min. Wchodzić mogą co 20 min. grupy do 25 osób. Cena biletu 10 euro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.