Potwierdzono dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Resort zdrowia poinformował w niedzielę, że wykryto dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce wirusa potwierdzono dotąd u ośmiu osób.

"Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - podał resort. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa mazowieckiego i mężczyzny z województwa śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu.

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie.

Mężczyzna zakażony koronawirusem, przebywający w szpitalu w Raciborzu, wracał autokarem z Włoch - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Z kolei kobieta z woj. mazowieckiego (Hiszpanka - PAP) przyleciała z Niemiec samolotem.

Rzecznik MZ podkreślił, że obie osoby nie należą do grupy wysokiego ryzyka. "Wszyscy pasażerowie zarówno linii lotniczej, jak i autokaru, są już namierzani. W przypadku autokaru praktycznie wszyscy znajdują się - z tego co przedstawił nam sanepid - na kwarantannie. W przypadku linii lotniczej docieramy do wszystkich pasażerów" - dodał.

Andrusiewicz przypomniał, że dotychczas w Polsce przebadano 1154 próbek, z czego osiem okazało się pozytywnych.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • anioł 4
  08.03.2020 14:44
  Zacznijmy co niedzielę prosić Boga o odwrócenie tej zarazy słowami Suplikacji Święty Boże, święty, mocny święty nieśmiertelny zmiłuj się nad nami. Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Pani. Od nagłej i niespodziewanej śmierci zachowaj nas Panie. My grzeszni Ciebie Boga prosimy : wysłuchaj nas Panie.
 • AFU
  08.03.2020 17:56
  AFU
  Podobno zdaniem uczonych "to" wraz z wiosną nie zniknie... Będą nas kąsać i dręczyć te "niedźwiadki", choć masowej zagłady nie będzie, ale nasz sposób życia i myślenia będzie się musiał zmienić i stanie się to szybciej niż myślimy. Coś o tym jakby napisano w Apokalipsie, albo i nie o tym... Czyżby Pan sięgnął w końcu po "środki wychowawcze", nie od razu potop, tylko takiego w miarę umiarkowanego korona-wirusa? Może to jakieś szczytowe osiągnięcie w tej branży, król wirusów, który da nam, ludzkości nauczkę? Której niestety, pewnie potrzebujemy.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .