Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Od dobrze dobranej poduszki i materaca wiele zależy. Czym kierować się przy ich wyborze i na co zwracać uwagę, aby dobrze się wysypiać?

Jakość naszego snu zależy od wielu czynników. Na większość z nich mamy wpływ. Odpowiednia przestrzeń, wygodne łóżko, niezbyt wysoka temperatura i wietrzenie pokoju przed snem (jeśli nie ma smogu) – to tylko niektóre z nich. Inne to odpowiednio dobrana dieta, lekkostrawna kolacja i wyciszenie się bez świecącego ostrym światłem ekranu telefonu czy komputera.

Warto zastanowić się także nad tym, czy śpimy na dobrze dobranym do naszej sylwetki i wagi materacu. Czy mamy odpowiednią do naszej pozycji spania poduszkę. To bardzo ważne, szczególnie dla osób cierpiących na przewlekłe choroby (np. refluks żołądka, otyłość brzuszna) i bóle związane z nieprawidłowym przykurczem mięśni.

Materac

Niezależnie od tego, z jakich elementów i materiału jest zbudowany, materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani za twardy. Co to oznacza? – Przyjmuje się, że ciało nie powinno się wtopić w materac więcej niż 3 cm – mówi Dawid Maciejewski, fizjoterapeuta. – Jak widać, jest to sprawa indywidualna. Każdy powinien dobrać sobie materac do swoich warunków fizycznych (wzrost, waga, pozycja snu), a także zwrócić uwagę, czy materac dobrze wypełnia przestrzeń między najbardziej wystającymi podczas snu częściami ciała – dodaje.

Dlatego tak ważne jest wypróbowanie materaca przed zakupem w sklepie. Na rynku mamy ich bardzo duży wybór. Są zróżnicowane pod względem budowy, grubości, miękkości i materiałów, z jakich są zrobione. Wybierając odpowiedni dla nas materac, możemy w niektórych sklepach stacjonarnych skorzystać z fachowej porady fizjoterapeuty, a nawet wypróbować produkt przez kilka dni w domu. Dla par o różnych gabarytach dostępne są materace, w których każda z połówek zrobiona jest z pianki o różnej gęstości. Warto więc z tego skorzystać.

Na szczególną uwagę zasługują samopompujące się materace antyodleżynowe dla osób obłożnie chorych. Ten szczególny rodzaj materaca pozwala zmieniać w zależności od ułożenia chorego pompowane automatycznie obszary. Jeśli nie mamy takiego specjalistycznego materaca, pozostaje często (minimum co 2 godziny) zmieniać pozycję chorego i odpowiednio go pielęgnować.

Właściwie dobrany materac jest też bardzo istotny dla dorastających dzieci i młodzieży. Codziennie utrwalane podczas snu nieprawidłowe ułożenie ciała na materacu może w przyszłości skutkować nieprawidłową postawą, a w skrajnych przypadkach skoliozą kręgosłupa. – Dzieje się tak, ponieważ do uciskanych chrząstek wzrostowych kręgosłupa nierównomiernie dociera krew. To powoduje nieprawidłowe ich odżywienie i w efekcie niejednolity wzrost – zaznacza Maciejewski.

Jeśli chodzi o małe dzieci (noworodki) warto zwracać uwagę na to, aby dziecko się nie pociło, leżąc w łóżeczku. „Jeśli maluch śpi na brzuchu z główką odchyloną w bok, nie wolno podnosić mu główki w tej pozycji do góry. To bardzo ważne, bo może prowadzić do niedotlenienia lub poważnych zmian neurologicznych – ostrzega Dawid Maciejewski.

Poduszka

Każdy dobiera ją sobie sam pod względem kształtu, wypełnienia i wielkości. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim tym, aby po ułożeniu na niej głowy w pozycji, w jakiej śpimy, kręgosłup był prosty, miał jak najwięcej punktów podparcia i odpoczywał. Na przykład w pozycji snu na plecach głowa nie może być ani zbyt mocno uniesiona w górę, ani leżeć odgięta w dół w stosunku do reszty ciała. Aby odpowiednio dobrać poduszkę, można wypróbować różne jej wielkości i kształty (jaśki, wałki, wyprofilowane). W niektórych przypadkach dobrym wyjściem jest też zakup odpowiednio dobranej do sylwetki, schorzeń i pozycji snu poduszki ortopedycznej. – Można ją dobrać przy pomocy fachowców w większości sklepów ortopedycznych, wypożyczyć i wypróbować przed zakupem – doradza Dawid Maciejewski. – Przy wyborze takiej poduszki trzeba kierować się nie tylko pozycją spania, ale też dolegliwościami, z którymi się zmagamy. Przykładem może być refluks żołądkowy u osoby śpiącej na brzuchu – dolegliwości z nim związane można zniwelować poprzez wybór odpowiednio wyprofilowanej poduszki ortopedycznej – doradza fizjoterapeuta. – W innych przypadkach, jeśli podczas snu uciskane są narządy (np. płuca, wątroba) organizm nie jest w stanie dostatecznie się dotlenić i zregenerować – dodaje. Dotyczy to między innymi chorujących na osteoporozę, cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, bóle reumatyczne czy mięśniowe. Dolegliwości związane z tymi chorobami często utrudniają pełnowartościowy wypoczynek podczas snu. Skutkuje to ciągłym uczuciem zmęczenia i niewyspania oraz ogólnym spadkiem formy. Jeśli więc mamy problem zdrowotny albo po prostu słabo się wysypiamy, warto przyjrzeć się przyczynom takiego stanu. Czasem dzięki niewielkiej zmianie – poduszki czy zużytego materaca – można znacząco poprawić jakość swojego wypoczynku i funkcjonowania w dzień.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama