Pielgrzymi powrócą do Santiago de Compostela z początkiem lipca, kiedy oficjalnie zostanie otwarta tzw. Droga Świętego Jakuba - zdecydowała komisja organizacyjna Xacobeo 2021. Nastąpi to 1 lipca, kiedy również zostanie otwarta katedra.
Komisja Xacobeo 2021 została powołana do przygotowania Roku Jubileuszowego, przypadającego w 2021 r. Dzień św. Jakuba, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Teraz komisja zajmuje się także opracowywaniem wskazówek dla tzw. Bezpiecznej Drogi.
W skład komisji wchodzi m. in. departament ds. kultury i turystyki lokalnego rządu Galicji oraz archidiecezja. Zdecydowała już o otwarciu z dniem 1 lipca katedry w Santiago de Compostela, biura pielgrzymkowego oraz schronisk publicznych w związku z liberalizacją ograniczeń w turystyce pielgrzymkowej, nałożonych w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Do czasu otwarcia mają zostać zagwarantowane warunki bezpieczeństwa zdrowotnego dla pielgrzymów oraz osób obsługujących szlaki pielgrzymkowe - zapewnił dziennik "La Voz de Galicia".
Obecnie władze miasta kończą przygotowywanie podręcznika z zaleceniami postępowania na wypadek wykrycia koronawirusa i metodami prewencyjnymi, a także zawierającego wskazówki i rekomendacje dotyczące usług oraz infrastruktury do dyspozycji pielgrzymów. Podręcznik, przygotowywany we współpracy z Instytutem ds. Jakości Turystyki Hiszpańskiej (ICTE), ma jeszcze zostać zatwierdzony przez autorytety sanitarne.
W ramach wskazówek dotyczących tzw. Bezpiecznej Drogi, lokalne władze Galicji zorganizowały kursy bezpieczeństwa zdrowotnego, skierowane do pracowników schronisk. Kursy rozpoczęły się w ub. poniedziałek i na początku objęły 500 osób. Oprócz tego, ogłosiły konkurs na bezpośrednią pomoc o łącznej wartości 6 mln euro dla firm sektora turystycznego, przeznaczoną na adaptację instalacji do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.
Wg wierzeń, w stolicy Galicji (północno-zachodnia Hiszpania)znajduje się miejsce spoczynku Świętego Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa. Grób świętego ma znajdować się w katedrze, do której prowadzą liczne szlaki pielgrzymkowe z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski, tzw. Drogi do Santiago (hiszp. Caminos a Santiago).
Zgodnie z wierzeniami, apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną wśród Celtów na Półwyspie Iberyjskim. Zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie. A jego ciało zostało przewiezione łodzią do hiszpańskiej Galicji. Grób ze szczątkami świętego został odkryty dopiero w IX w.
W 2019 r. około 350 tys. pielgrzymów otrzymało certyfikat potwierdzający przebycie Drogi do Santiago.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.