Władze Indii poinformowały w niedzielę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni w stanie Bihar we wschodnich Indiach zginęło co najmniej 147 osób porażonych śmiertelnymi błyskawicami powszechnymi podczas monsunu.
"Zostałem poinformowany przez meteorologów, naukowców i urzędników, że wzrost temperatury spowodowany zmianami klimatu jest główną przyczyną wzrostu błyskawic", powiedział w niedzielę minister stanu ds. sytuacji kryzysowych Lakszmeshwar Rai. Dodał, że w sobotę śmiertelne błyskawice zabiły około 25 osób. Wśród 147 ofiar śmiertelnych błyskawic są rolnicy, robotnicy rolni i hodowcy bydła. Stan Bihar należy do najbiedniejszych w kraju.
Śmiertelne błyskawice są dość powszechne w Indiach podczas monsunu, który trwa od czerwca do września. Władze ostrzegają przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Władze Indii informują, że od stycznia liczba ofiar śmiertelnych w stanie Bihar przekroczyła już roczną liczbę ofiar z poprzednich lat, mimo że sezon monsunowy dopiero się rozpoczął. Specjalista ds. agrometeorologii, Abdus Satar, powiedział AFP, że błyskawice i grzmoty są spowodowane powszechną pogodową niestabilnością, potęgowaną wzrostem temperatury i zbyt wysokim poziomem wilgotności.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.