Indie: 147 ofiar śmiertelnych błyskawic

Władze Indii poinformowały w niedzielę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni w stanie Bihar we wschodnich Indiach zginęło co najmniej 147 osób porażonych śmiertelnymi błyskawicami powszechnymi podczas monsunu.

"Zostałem poinformowany przez meteorologów, naukowców i urzędników, że wzrost temperatury spowodowany zmianami klimatu jest główną przyczyną wzrostu błyskawic", powiedział w niedzielę minister stanu ds. sytuacji kryzysowych Lakszmeshwar Rai. Dodał, że w sobotę śmiertelne błyskawice zabiły około 25 osób. Wśród 147 ofiar śmiertelnych błyskawic są rolnicy, robotnicy rolni i hodowcy bydła. Stan Bihar należy do najbiedniejszych w kraju.

Śmiertelne błyskawice są dość powszechne w Indiach podczas monsunu, który trwa od czerwca do września. Władze ostrzegają przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. 

Władze Indii informują, że od stycznia liczba ofiar śmiertelnych w stanie Bihar przekroczyła już roczną liczbę ofiar z poprzednich lat, mimo że sezon monsunowy dopiero się rozpoczął. Specjalista ds. agrometeorologii, Abdus Satar, powiedział AFP, że błyskawice i grzmoty są spowodowane powszechną pogodową niestabilnością, potęgowaną wzrostem temperatury i zbyt wysokim poziomem wilgotności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama