Nowy mięsożerny ssak z Madagaskaru

Na Magadskarze odkryto nowy gatunek drapieżnego ssaka, który nazwano Salanoia durrelli - informuje "New Scientist".

Drapieżnika wielkości kota znaleziono na mokradłach w pobliżu Lac Alaotra, największego jeziora Madagaskaru. Gatunek ten jest najbliżej spokrewniony z salano (Salanoia concolor), którego przypomina genetycznie, choć różni się cechami budowy ciała.

Zwierze zostało po raz pierwszy zaobserwowane w 2004 roku, ale dopiero teraz potwierdzono, że to rzeczywiście nowy gatunek.

Nazwano je na cześć zmarłego obrońcy przyrody, Geralda Durrella. Waży tylko pół kilograma i należy do występującej wyłącznie na Madagaskarze rodziny Eupleridae.

Nowoodkryty gatunek jest zagrożony wyginięciem ze względu na rolników zajmujących tereny jego występowania. Okolice jeziora Alaotra to największy region uprawy ryżu na Madagaskarze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.