Decyzja w sprawie obostrzeń będzie zależeć od tego, czy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, czy też będzie dochodzić do sytuacji, jak w weekend w Zakopanem - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Zapytany we wtorek w Polsat News, czy rząd rozważa większe obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną Dworczyk powiedział, że "jest za wcześnie, by robić takie podsumowanie". Zaznaczył, że każdego dnia weryfikowane są nadchodzące dane o zakażeniach.
Przypomniał, że obecne poluzowanie obostrzeń obowiązuje przez dwa tygodnie - do 28 lutego. "Potem podejmiemy decyzję, czy obecna sytuacja epidemiczna jest taka, że możemy to poluzowanie utrzymać, czy też niestety trzeba niektóre branże powtórnie ograniczyć w funkcjonowaniu albo w ogóle zamknąć" - powiedział Dworczyk.
"To zależy również od nas – czy będziemy się zachowywali w sposób odpowiedzialny, a w konsekwencji transmisja wirusa nie będzie wzmożona, czy też będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami jak w ostatni weekend w Zakopanem, kiedy wszelkie ograniczenia sanitarne zostały zlekceważone" - zaznaczył.
Pisaliśmy o tym:
Tymczasem w niedzielę na Krupówkach...
Pełnomocnik rządu ds szczepień został też zapytany o przypadek, gdy schorowanemu 74-letniemu mieszkańcowi woj. zachodniopomorskiego zaproponowano szczepienie w odległym o 850 km Rzeszowie. Dworczyk podkreślił, że "tego rodzaju sytuacja jest możliwa tylko wtedy, kiedy sam zainteresowany wyraża chęć zapisania się na szczepienie". "Nie ma takich sytuacji, że system zmusza nas, żebyśmy udali się gdzieś na szczepienie" – dodał.
Podkreślił, że system podaje dostępne miejsca i terminy, uwzględniając miejsce zamieszkania; jeśli w pobliżu nie ma wolnego terminu, system proponuje pierwszy możliwy termin gdziekolwiek w kraju; decyzja, czy jechać na szczepienie do odległej miejscowości czy zaczekać na wolny termin w pobliżu miejsca zamieszkania, należy do osoby, która chce się zaszczepić. "To pacjent sam decyduje, czy chce czekać, czy chce się zaszczepić w miejscowości, gdzie jeszcze są wolne terminy" – powiedział Dworczyk.
Zaznaczył, że nowe terminy szczepień mają być dostępne w drugim kwartale roku. "Dzisiaj nie jesteśmy w stanie zagwarantować tego, że do końca pierwszego kwartału będą nowe wolne terminy" – przyznał szef KPRM, przypominając mniejsze ilości i opóźnienia w zaopatrzeniu w szczepionki z przyczyn leżących po stronie producentów. Także z tego powodu nie można jeszcze, według Dworczyka, odpowiedzieć na pytanie, kiedy Polska osiągnie odporność populacyjną, co wymaga zaszczepienia 70 proc. mieszkańców. "Jesteśmy uzależnieni od producentów" – powiedział.
Pytany o szczepionki z Rosji i Chin odpowiedział, że "to jest pytanie, czy chcemy szczepić w Polsce produktami, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków do obrotu na terenie UE, czy w trybie awaryjnym chcemy dopuszczać leki, które takich certyfikatów nie posiadają".
"My jako rząd polski wybraliśmy pierwszą drogę – kupiliśmy blisko 100 mln dawek szczepionki (…), wszystkie dawki mają być dostarczone do końca roku, niestety w pierwszym kwartale opóźniają się terminy dostaw. To realny problem, z którym borykają się wszystkie kraje UE" – dodał Dworczyk.
Dotychczas w Polsce wykonano ponad 2,1 mln szczepień, obie dawki podano blisko 646 tys. osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.