Minister zdrowia: Materializuje się czarny scenariusz. Apeluje: Zostań w domu

Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii; rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem i hospitalizowanych z powodu Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków i to jest dynamika powyżej 30 proc.() Obserwujemy przyspieszenie i przyrost dziennych zachorowań" - powiedział szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

Resort podał w czwartek, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 21 045 osób. Tydzień temu - 4 marca - było 15 250 nowych przypadków.

Niedzielski poinformował, że "średnia dzienna zachorowań z ostatnich siedmiu dni, przekroczyła poziom 14 tys.". "To jest ponad 27 proc. więcej niż było tydzień temu, wtedy średnia ta wynosiła 11 tys." - podał szef MZ.

"Zderzenie tych liczb pokazuje, że mało, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały" - zaznaczył minister.

Trend ten - jak wskazał - znajduje przełożenie, na obłożenie szpitalnych łóżek, przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

"W tym tygodniu mieliśmy przyrost obłożenia łóżek o ponad 2,5 tys. Podczas, gdy tydzień temu było to dwa tysiące" - wskazał Niedzielski. "Jesteśmy w takiej sytuacji, że nasza infrastruktura dedykowana walce z Covidem () jest zajęta w blisko 70 proc." - dodał.

Łącznie od 4 marca, gdy wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, potwierdzono je u 1 849 424 osób, z których 46 373 zmarły.

Minister zdrowia oświadczył na konferencji prasowej, że choć ograniczenie planowych zabiegów było trudną decyzją, to było to działanie konieczne.

"Oczywiście to ograniczenie zabiegów planowych jest zaleceniem, co oznacza, że zawsze lekarz indywidualnie z pacjentem będzie oceniał konsekwencje przesunięcia zabiegu dla zdrowia pacjenta. Niemniej jednak jest to działanie konieczne, ponieważ same łóżka nie leczą, te łóżka wymagają specjalistów i to właśnie specjalistów intensywnej terapii" - podkreślił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że do województwa mazowieckiego z puli 25,6 mln maseczek trafi prawie 21,6 mln, z kolei do województwa lubuskiego - 4 mln.

Niedzielski zaznaczył, że podobna decyzja o wyposażeniu w maseczki ochronne została podjęta w ostatnim czasie dla województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że od 15 do 28 marca w województwach mazowieckim i lubuskim zostaną zaostrzone restrykcje.

Decyzja ta została podjęta - mówił - "mając na uwadze dynamikę rozwijającej się sytuacji epidemicznej".

W związku z tym w tych województwach zamknięte będą m.in. hotele, baseny, muzea, kina, teatry oraz obiekty sportowe; ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Klasy I-III wrócą do nauki hybrydowej.

Niedzielski poinformował, że w piątek pojawi się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki regulujące ten sposób edukacyjny w tych dodatkowych województwach.

Dotychczas, w związku z regionalnie zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem, podobne restrykcje wprowadzone zostały pod koniec lutego w woj. warmińsko-mazurskim oraz od nadchodzącej soboty w woj. pomorskim.

Czeka nas kontynuacja wzrostów zachorowań, apeluję żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę "zostań w domu" - apelował minister zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPIDEMIA, MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg