Prof. Horban prognozuje czas przełamania trzeciej fali pandemii

To, kiedy będzie szczyt trzeciej fali epidemii, zależy od nas, na ile uda nam się zmniejszyć transmisję wirusa w społeczeństwie - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Wskazał, że przełamanie fali nastąpi w ciągu dwóch, czterech, pięciu tygodni.

Prof. Horbana zapytano w czwartek w RFM FM, kiedy można spodziewać się szczytu trzeciej fali epidemii w Polsce.

"Na pewno przełamanie będzie w ciągu dwóch, czterech, pięciu tygodni. Po pierwsze zmniejszy się liczba osób podatnych, czyli tych, którzy mogą zachorować, po drugie - zaczną działać szczepionki" - dodał.

Zapytano go także, czy opadanie trzeciej fali będzie podobne jak jesiennej, kiedy zejście poniżej 10 tys. zakażeń dziennie zajęło miesiąc.

"Bardzo podobnie będzie" - odpowiedział. Jednocześnie, wskazał, że wiosenna pogoda, może to przyspieszyć.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 tys. osób. Tydzień temu (10 marca) resort informował o 17,2 tys. nowych przypadków, a dwa tygodnie temu (3 marca) o 15,6 tys. zakażeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, kina i kluby fitness. Wszyscy uczniowie w Polsce - w tym także w klasach I-III - będą uczyć się zdalnie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPIDEMIA, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama