Prof. Zajkowska: Majówkę spędźmy na powietrzu, gdzie ryzyko transmisji wirusa jest najmniejsze

Musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość, majówkę spędźmy na powietrzu, gdzie ryzyko transmisji wirusa jest najmniejsze - powiedziała w środę PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

"Chociaż widać tendencję spadkową, zachorowań na koronawirusa jest wciąż jeszcze dużo. Może być ich nawet więcej, bo dane mogą być niedoszacowane" - powiedziała.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że jest 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 740 chorych zmarło.

"Wysoka liczba zgonów to efekt wcześniejszych zakażeń, bo zgony następują 2-3 tygodnie po zakażeniu. Można powiedzieć, że zbieramy efekt szczytu fali zakażeń, którą mamy już za sobą. Mam nadzieję, że liczba zgonów będzie się już zmniejszać" - powiedziała prof. Zajkowska.

Dodała, że obaw o to, że zabraknie łóżek covidowych w szpitalach nie ma. "Funkcjonowanie szpitali tymczasowych gwarantuje, że nie musimy obawiać się, że miejsc na oddziałach lub respiratorów zabraknie. Sytuacja w szpitalach jest jednak nadal trudna ze względu na braki personelu".

Jeśli chodzi o znoszenie obostrzeń to, zdaniem profesor powinny być, ale następować etapami.

"Przed nami majówka, ludzie powinni poczuć, że obostrzenia przynoszą efekty. W pierwszej kolejności zniesienie obostrzeń powinno dotyczyć zniesienia nakazu noszenia maseczek dla osób przebywających na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu" - powiedziała.

Przypomniała, że ryzyko zakażenia jest największe w zamkniętych pomieszczeniach. "W majówkę zrezygnujmy więc ze spotkań towarzyskich, jeśli są wśród nas osoby, które się nie szczepiły i starajmy się spędzać czas na świeżym powietrzu" - powiedziała.

Dodała, że sytuację należy analizować regionalnie, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego, gdzie liczba zakażeń jest najwyższa.

"Jest to województwo o największym zagęszczeniu, gdzie masowo dochodzi do zakażeń, ryzyko transmisji jest wysokie choćby w środkach transportu miejskiego. Gdzie zakażeń jest mniej, można obostrzenia luzować w większym stopniu" - powiedziała.

Dokładne wytyczne przedstawi resort zdrowia.

Większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne do 3 maja włącznie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPIDEMIA, MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg