Odkryto mechanizm przyjemnego dotyku

Poznano, w jaki sposób przyjemny dotyk dociera ze skóry do mózgu. Mechanizm opisują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".

Naukowcy zidentyfikowali specyficzne białko i obwód neuronowy, które przenoszą ze skóry do mózgu wrażenia przyjemnego dotyku. "Wrażenie przyjemnego dotyku jest czymś bardzo ważnym u wszystkich ssaków - wyjaśnia Zhou-Feng Chen z Washington University (USA). - Dotyk to główny sposób opieki nad niemowlęciem. Trzymanie dłoni umierającej osoby ma bardzo potężną, wspierającą moc. Zwierzęta pielęgnują się nawzajem poprzez różne formy dotyku. Ludzie obejmują się i ściskają dłonie. Masaż zmniejsza ból i stres oraz może przynieść korzyści pacjentom z zaburzeniami psychicznymi".

Jego zespół w eksperymentach na myszach zidentyfikował neuropeptyd, który jest kluczowy w przekazywaniu takich dotykowych sygnałów ze skóry do mózgu. Odkryto także ścieżkę neuronową, która jest odpowiedzialna za te odczucia. Zespół Chena dowiódł, że myszy bez neuropeptydu, zwanego prokinektycyną 2 (PROK2), nie wyczuwały przyjemnych sygnałów dotykowych, za to nadal reagowały na bodźce typu swędzenie. "Teraz, gdy już wiemy, który neuropeptyd i receptor przekazują tylko przyjemne wrażenia dotykowe, możliwe jest wzmocnienie tych sygnałów bez zakłócania innych obwodów" - opisuje naukowiec.

Zespół odkrył, że myszy, które nie miały PROK2, unikały czynności takich jak pielęgnacja i wykazywały oznaki stresu, których nie obserwuje się u normalnych myszy.

Więcej w publikacji: https://medicine.wustl.edu/news/neural-pathway-key-to-sensation-of-pleasant-touch-identified/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg