W eksperymentach na szczurach odgłos krzyku powodował zaburzenia hormonalne oraz spadek liczby i jakości jajeczek w jajnikach. Oznacza to, że stres może zmniejszać ważną dla płodności tzw. rezerwę jajnikową.
Na łamach magazynu "Endocrinology" naukowcy z chińskiego Xi'an Jiao Tong University przestrzegają przed kolejnym, możliwym skutkiem nadmiernego stresu. Mówią o jego oddziaływaniu na jajniki. Jak przypominają, płodność kobiety zależy od jakości oraz ograniczonej z góry liczby komórek jajowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa.
"Sprawdziliśmy wpływ stresu na rezerwę jajnikową u szczurów, posługując się modelem krzyku" - mówi dr Wenyan Xi, jeden z badaczy. - "Odkryliśmy, że samice szczurów wystawione na działanie dźwięku przypominającego krzyk miały tę rezerwę zmniejszoną i ich płodność spadła".
Samice gryzoni były regularnie poddawane działaniu krzyków przez trzy tygodnie. Dźwięki powodowały spadek poziomu estrogenu oraz hormonu antymllerowskiego, istotnego dla rozwoju narządów płciowych. Spadła zarazem liczba i jakość komórek jajowych, a potomstwo takich szczurzyc było mniejsze. "Na podstawie tych wyników sugerujemy, że stres może wiązać się ze spadkiem rezerwy jajnikowej" - przestrzega dr Xi.
"Ważne jest, aby określić związek między chronicznym stresem i rezerwą jajnikową, ponieważ może to pomóc w zrozumieniu ograniczeń obecnych interwencji klinicznych i zaowocować potrzebnym wglądem w przyczyny zmniejszonej rezerwy jajnikowej" - podkreśla badacz.
Więcej informacji na stronie https://academic.oup.com/endo/advance-article-abstract/doi/10.1210/endocr/bqac042/6580263
Marek Matacz
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.