Po wymieraniu ekosystem odrodził się względnie szybko

Skamieniałości sprzed 250 mln lat są świadectwem, że po największym wymieraniu ekosystem ziemski zregenerował się szybciej niż przypuszczano - informują naukowcy na łamach "Science".

Największe wymieranie w dziejach Ziemi wydarzyło się 250 mln lat temu na przełomie epok permu i triasu. Wyginęło wówczas ok. 80 procent gatunków. Naukowcy długo uważali, że nasza planeta potrzebowała nawet do 10 mln lat, żeby odrodził się na niej złożony ekosystem. Zanim to się stało na Ziemi miały żyć głównie proste organizmy.

Z dotychczasowych badań wynikało, że trudne warunki w oceanach, wytworzone przez katastrofalne warunki klimatyczne, hamowały rozwój złożonych organizmów. Najnowsze badania skamieniałości z chińskiej prowincji Guizhou dowodzą jednak, że złożony ekosystem ziemski, ze skomplikowanymi zależnościami pokarmowymi, odbudował się znacznie szybciej - dowodzi międzynarodowy zespół naukowców. Trwało to "zaledwie" ok. miliona lat po ustaniu intensywnych zjawisk wulkanicznych, które napędzały wielkie wymieranie permskie.

"Skamieniałości z regionu Guizhou ukazują ekosystem oceanu z różnorodnością gatunków, które tworzą złożony łańcuch pokarmowy, w tym życie roślinne, ryby kostnoszkieletowe, ryby promieniopłetwe, kraby, homary, krewetki, mięczaki" - opisuje Morgann Perrot z Universite du Quebec w Montrealu (Kanada). Jak dodaje, zespół w sumie odkrył 12 klas organizmów, a nawet skamieniałe odchody, co pomogło w poznaniu diety ówczesnych zwierząt.

Więcej na ten temat: https://www.mcgill.ca/newsroom/channels/news/fossil-discovery-reveals-complex-ecosystems-existed-earth-much-earlier-previously-thought-345984

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg