Humbaki przestają śpiewać

Samce humbaków rezygnują z pieśni godowych na rzecz walk o partnerki - informują naukowcy australijscy na łamach pisma "Communications Biology".

Samce humbaków, które żyją przy wschodnim wybrzeżu Australii, rezygnują z pieśni godowych, zamiast tego preferują walki o partnerki - dowodzą badania zespołu, którym kieruje Rebecca Dunlop z University of Queensland. Naukowcy badali zachowania humbaków przez niemal dwie dekady.

Jak opisuje badaczka, w 1997 r. można było zaobserwować dwa razy więcej samców śpiewających w stosunku do nieśpiewających, a do 2015 r. wszystko się odwróciło, tych nieśpiewających aż jest pięć razy więcej w stosunku do śpiewających.

Naukowcy proponują wyjaśnienie tego stanu rzeczy, odwołujące się do ostrożności humbaków. Kiedy w latach 60 XX w. zaprzestano połowów na humbaki, ich populacja wzrosła. Śpiew godowy jest informacją wysyłaną również do innych samców, że w pobliżu jest samica.

Śpiewający humbak ryzykuje więc, że przybędą inne samce, żeby z nim konkurować. Naukowcy podkreślają, że wśród humbaków dochodzi do agresywnych zachowań, które polegają np. na wzajemnym taranowaniu. Badacze zauważyli, że humbaki mniej chętnie śpiewają, gdy w pobliżu znajdują się inne samce.

Więcej: www.uq.edu.au/news/article/2023/02/whales-give-singing-fight-love

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, NAUKA, PAP

Reklama

Reklama