Kamienie Albanii i Czarnogóry odsłaniają przeszłość.
Unikatową starożytną budowlę, w której - prawdopodobnie - odbywały się ważne uroczystości polityczne i religijne, odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas badań w Albanii. W Czarnogórze z kolei badacze opisali układ murów z czasów hellenistycznych.
Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW (OBA UW) zakończyli w lipcu kampanie wykopaliskowe w Albanii i Czarnogórze - podsumowano w komunikacie na stronie uczelni.
W albańskim Bushati prowadzono badania "nieznanego miasta", które archeolodzy z UW odkryli pięć lat temu. Jest to rozległy obszar, leżący w pobliżu antycznej Szkodry, otoczony tzw. murami cyklopimi (mur z wielkich, nieobrobionych kamieni). Chociaż jego nazwa dotychczas nie została ustalona, wiadomo, że był to ważny ośrodek miejski.
"Wreszcie światło dzienne ujrzała cała, bardzo duża budowla składająca się z trzech obszernych pomieszczeń i długiego korytarza o wymiarach 20 x 11 m. Sama budowla uległa erozji i częściowo spłynęła po stoku wzgórza, zachowując jednak nienaruszoną formę. Chociaż zachowała się jedynie część fundamentowa, to jednak na szczęście pozostały w większości nienaruszone podłogi, co oznacza, że wzbogaciliśmy się o dość dużą liczbę zabytków. Tym cenniejszych, że pozwalających na datowanie tej budowli. Okazuje się pochodzi ona prawdopodobnie z IV w. p.n.e." - opisali naukowcy na stronie OBA UW.
Prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW wyjaśnił, że wyniki tegorocznych wykopalisk wskazują też na to, iż obszar ten miał dodatkowo charakter religijny. "Większość zabytków stanowią amfory (w tym korynckie) oraz zadziwiająca liczba skyfosów - naczyń do picia wina różnych rozmiarów. Trójdzielny charakter założenia architektonicznego może sugerować, że odkryliśmy unikatową budowlę - prytanejon lub hestiateron, czyli jedną z konstrukcji publicznych, w których powinien płonąć wieczny ogień. Odbywały się w nich ważne ceremonie polityczne i religijne" - powiedział archeolog, cytowany na stronie UW.
Zdaniem badaczy odkrycie jest niecodzienne i zaskakujące, ponieważ może dowodzić, że "nieznane miasto" nie tylko zaplanowano i wybudowano na wzór grecki, ale także, że przynajmniej we wczesnym okresie swojego istnienia miało ono polityczną i organizacyjną strukturę miasta greckiego.
W antycznym Rhizon (Risan) w Czarnogórze odsłonięto z kolei fragmenty monumentalnego portyku rzymskiego. Dotychczas archeolodzy odkryli jego pozostałości o długości 24 m i szerokości 5 m oraz trzony potężnych kolumn o średnicy ponad 50 cm. "Przednia część stylobatu, na którym znajduje się portyk, była starannie obrobiona, co świadczy o tym, że otwierał się on na dużą przestrzeń, prawdopodobnie forum" - zaznaczył prof. Piotr Dyczek.
Poniżej poziomu portyku odkryto mury z czasów hellenistycznych (II wiek p.n.e.). Datowanie tej konstrukcji umożliwiła analiza przyległej do murów dość grubej nawierzchni wykonanej z fragmentów amfor i korków od nich. Ten układ murów dowodzi, że znajdowały się w tym miejscu budowle reprezentacyjne. W kolejnych sezonach wykopaliskowych naukowcy będą analizować, czy są to elementy konstrukcji hellenistycznej agory.
naukawpolsce.pl
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.