Sukces Namibii w ograniczeniu przenoszenia HIV z matki na dziecko

Namibia stała się pierwszym krajem w Afryce który w znacznym stopniu eliminuje przenoszenie wirusa HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B z matki na dziecko, podała w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W krajach Afryki Wschodniej i Południowej występuje ponad połowa światowych zakażeń wirusem HIV. Na kontynencie dochodzi też do dwóch trzecich nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B w skali globalnej.

Ponad 200 tys. mieszkańców Namibii jest zakażonych wirusem HIV. Nowe infekcje w nieproporcjonalnym stopniu dotykają kobiet.

Testy na obecność wirusa HIV wśród kobiet w ciąży są niemal powszechnie dostępne w całym kraju, a dostęp do leczenia doprowadził do 70-procentowego ograniczenia przenoszenia z matki na dziecko w ciągu ostatnich 20 lat.

W 2022 r. tylko 4 procent dzieci urodzonych przez matki zakażone wirusem HIV zostało zakażonych wirusem.

Prawie 80 procent niemowląt otrzymało również we właściwym czasie dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, co jest jednym z kluczowych wskaźników sukcesu na drodze do eliminacji wirusa.

W oparciu o określone kryteria WHO przyznała Namibii status „srebrnego poziomu” za postęp w ograniczaniu wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz „brązowego poziomu” za postęp w walce z wirusem HIV.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg