Nowy raport opublikowany z okazji Dnia Higieny Menstruacyjnej (28 maja) przez UNICEF i WHO po raz pierwszy analizuje globalne dane na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach.
Raport zatytułowany „Postęp w zakresie wody pitnej, warunków sanitarnych i higieny w szkołach w latach 2000–2023: szczególny nacisk na zdrowie menstruacyjne” wskazuje na ograniczony dostęp do edukacji, produktów i utylizacji środków, co stwarza istotną barierę dla dobrostanu dziewcząt i ich edukacji.
W krajach Afryki Subsaharyjskiej jedynie 11 proc. szkół posiada kosze na odpady higieniczne dla dziewcząt, a zaledwie 12 proc. szkół zapewnia produkty higieniczne bezpłatnie lub w sprzedaży.
Istotnym problemem w wielu krajach Afryki jest ponadto dostęp do czystych toalet i prywatnych przestrzeni do zmiany produktów higienicznych, a potrzeby w zakresie zdrowia i higieny menstruacji są pomijane ze względu na ograniczony dostęp do informacji, edukacji, produktów i usług.
Raport wskazuje na kluczowe fakty
• Na całym świecie tylko 2 na 5 szkół (tj. 39 proc.) zapewnia edukację w zakresie zdrowia menstruacyjnego. Zwiększa się to w szkołach średnich. Na przykład 84 proc. szkół średnich w Azji Środkowej i Południowej zapewnia edukację dotyczącą menstruacji, w porównaniu z zaledwie 34 procentami w szkołach podstawowych.
• Mniej niż 1 na 3 szkoły (czyli 31 proc.) na całym świecie ma pojemniki na odpady menstruacyjne w toaletach dla dziewcząt. Liczba ta spada do 1 na 5 szkół w krajach najsłabiej rozwiniętych (czyli 17 proc.) i zaledwie 1 na 10 szkół (czyli 11 proc.) w Afryce Subsaharyjskiej.
• Produkty higieniczne nie zawsze są łatwo dostępne. Na przykład w Afryce Subsaharyjskiej tylko 1 na 8 szkół (tj. 12 proc.) zapewnia środki higieniczne bezpłatnie lub do kupienia.
• W wielu krajach dorastające uczennice nie mają dostępu do czystej toalety ani innej prywatnej przestrzeni przeznaczonej do zachowania higieny.
• Utrudniony dostęp do wody i mydła to dodatkowy problem milionów dorastających uczennic.
• Miliony dziewcząt na całym świecie są nieświadome lub nieprzygotowane przed pierwszą miesiączką.
• Badania wskazują również iż tabu związane z miesiączką jest nadal powszechne, a nastolatki często czują się zawstydzone lub nie mogą otwarcie rozmawiać na ten temat. Ten wstyd może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne i uczęszczanie do szkoły.
• Nie zidentyfikowano żadnych krajowych zbiorów danych na temat liczby nauczycieli przeszkolonych w nauczaniu higieny menstruacyjnej, co wskazuje na znaczną lukę w wsparciu edukacyjnym.
Raport podkreśla pilną potrzebę globalnych działań na rzecz poprawy zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach, co pozwoli dziewczętom przechodzić cykl z godnością, bezpieczeństwem i pewnością siebie.
W raporcie uwzględniono także postępy w zakresie dostępu do wody, urządzeń sanitarnych i higieny w szkołach. Obecnie 1 na 5 dzieci (447 mln) wciąż nie ma w szkole podstawowego dostępu do wody pitnej, 1 na 5 nie ma podstawowych usług sanitarnych (427 mln), a 1 na 3 dzieci (646 mln) nie ma dostępu do podstawowych usług higienicznych.
Osiągnięcie odpowiedniego celu zrównoważonego rozwoju do roku 2030 będzie wymagało dwukrotnego zwiększenia obecnego tempa postępu w zakresie podstawowej wody pitnej, dwukrotnego zwiększenia podstawowych usług sanitarnych i czterokrotnego wzrostu podstawowych usług higienicznych.
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.