Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie dziesiejszej nocy będzie można obserwować bezpłatnie w internecie.
Całkowite zaćmienie Księżyca, które ma nastąpić dzisiaj w nocy, będzie można obserwować z terenu całej Polski - jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. W wielu miejscach kraju prognozy meteorologiczne nie są jednak optymistyczne i nie wszędzie będzie można zapewne obserwować to zjawisko. W takiej sytuacji warto skorzystać z internetowych transmisji zaćmienia.
Tradycyjnie już przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 19:00 polskiego czasu, a zakończenie na godzinę 1:00, w czwartek.
Transmisje, i to z aż trzech różnych lokalizacji (RPA, Dubaju i Cypru) zapowiedział również serwis SLOOH. Przekaz dostępny będzie pod adresem http://eclipse.slooh.com.
W Polsce transmisję internetową przeprowadzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, które zorganizuje również pokaz na żywo przez teleskopy. Strona internetowa tej instytucji ma adres www.grudziadz.planetarium.pl. W Grudziądzu Księżyc wzejdzie o godzinie 21:14, już częściowo zaćmiony, a początek fazy zaćmienia całkowitego nastąpi o 21:22.
Podczas dzisiejszego zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut, co oznacza, że będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.