Zaćmienie księżyca online

Całkowite zaćmienie Księżyca, do którego dojdzie dziesiejszej nocy będzie można obserwować bezpłatnie w internecie.

Całkowite zaćmienie Księżyca, które ma nastąpić dzisiaj w nocy, będzie można obserwować z terenu całej Polski - jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. W wielu miejscach kraju prognozy meteorologiczne nie są jednak optymistyczne i nie wszędzie będzie można zapewne obserwować to zjawisko. W takiej sytuacji warto skorzystać z internetowych transmisji zaćmienia.

Tradycyjnie już przekaz z obserwacji przygotowało izraelskie obserwatorium Bareket. Dostępną bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych transmisję będzie można obejrzeć pod adresem http://www.bareket-astro.com/live-astronomical-web-cast/rare-central-lunar-eclipse-june-2011-live-webcast.html. Jej rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 19:00 polskiego czasu, a zakończenie na godzinę 1:00, w czwartek.

Transmisje, i to z aż trzech różnych lokalizacji (RPA, Dubaju i Cypru) zapowiedział również serwis SLOOH. Przekaz dostępny będzie pod adresem http://eclipse.slooh.com.

W Polsce transmisję internetową przeprowadzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, które zorganizuje również pokaz na żywo przez teleskopy. Strona internetowa tej instytucji ma adres www.grudziadz.planetarium.pl. W Grudziądzu Księżyc wzejdzie o godzinie 21:14, już częściowo zaćmiony, a początek fazy zaćmienia całkowitego nastąpi o 21:22.

Podczas dzisiejszego zaćmienia Srebrny Glob przejdzie prawie dokładnie przez środek cienia Ziemi. W związku z tym czeka nas długie zjawisko. Jego faza całkowita potrwa aż 100 minut, co oznacza, że będzie to najdłuższe zaćmienie od lipca 2000 roku.

«« | « | 1 | » | »»
 • Niebo
  15.06.2011 16:38
  Mam nadzieję, że około godziny 22. niebo się nieco rozpogodzi? Na zdjęciach satelitarnych zachmurzenie wygląda umiarkowanie optymistycznie, zwłaszcza na południu Polski. Może Szanowna Redakcja i Czcigodni Czytelnicy sami spojrzą na mapkę zachmurzenia on-line: http://www.sat24.com/pl
 • Gdynia
  16.06.2011 00:09
  Kończy się zaćmienie Księżyca. Niesamowite wrażenia. Widoki przez lunetę były niesamowite, zwłaszcza około g. 23., gdy pierwsze promienie oświetliły tarczę Księżyca. A jutro, rano do pracy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.